| NevadaBlacker a întrebat:

Imi poate spune cineva piesele componente ale unui set de tobe in romana si in engleza? Ma refer la piesele de baza. De asemenea daca puteti explica putin si unde se situeaza mi-ati fi de ajutor. Multumesc

1 răspuns:
| h3llboy666 a răspuns:

1. tobă mare (mai rar, tobă bas) – en. bass drum
2. cazan – en. floor tom
3. tobă mică (sau premier) – en. snare drum
4. tom-tom – en. tom (2 la numar)
5. fuscinel – en. hihat, Charleston
6. alte cinele (mai răspândite sunt crash și ride)

Toba mare jos. Pe toba mare (vin prinse pe ea)Tom_Tom-urile, mai in spate in dreapta cazanul si in stanga toba mica (premierul). In stanga premierului fuscinelul. Si celelalte cinele (crash și ride) unul in stanga si celalalt in dreapta chiar langa toba mare.