| Pupan_Mircea_1998 a întrebat:

Imi puteti da notele muzicale la orga pe clape? Adica sa-mi spuneti sunt pe fiecare clapa.P.S. am 36 de clape(albe). Funda

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Ia-te dupa clapele negre o sa vezi ca e un grup de 2 clape negre si putin mai departe un grup de 3.

Inainte de prima clapa neagra (din grupul de 2) este o clapa alba. Aceea este DO, apoi de la aceea le iei pe rand (RE MI FA SOL LA SI si iar DO). Clapele negre sunt bemoli si diezi.

Gama do major se afla in centrul pianului

Ti-am facut un desen
https://i.imgur.com/2XIXF3x.png