| TotEuMa a întrebat:

As dori sa aflu mai multe informatii despre pian (de preferat de la cei care stiu sa cante la pian ). De ce pianul are asa multe clape? Notele muzicale se repeta? Daca pianul are multe clape, de ce orga are asa putine? spuneti-mi tot ce stiti despre pian va rog.

2 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Normal ca se repeta notele muzicale din moment ce exista doar 7 note. Si orga are la fel de mult clape ca si pianul, crede-ma. Notele alea se repeta pe claviatura, dar fiecare are o altfel de intensitate sau tonalitate (de la sunet gros la subtire).

| PrettyLittlePsycho a răspuns:

Pianul (prescurtarea comună a cuvântului de origine italiană pianoforte) este un instrument muzical foarte răspândit, în care sunetul este produs de corzi metalice fixate pe o placă de rezonanță din lemn, lovite de ciocănele acoperite cu pâslă, prin intermediul unei claviaturi. Pianele moderne au corzile montate într-un cadru metalic, de obicei turnat din fontă și finisat cu lac și pulbere de bronz (motiv pentru care este numit, impropriu, și „placă de bronz"). Acesta are rolul de a rezista tensiunii mari exercitate de corzi, care altfel ar deforma structura din lemn a pianului.