| Vanessa_Magherusan_2000 a întrebat:

Îmi spune și mie cineva, vă rog, cum aflu la o gamă dacă are diezi sau bemoli, adică dacă îmi dă gama : mi minor, eu de unde știu să pun diezi sau bemoli?

1 răspuns:
| Petre_Mihail_1998 a răspuns:

De la gama do major cobori sau urci cvinte. Daca gama data e minora, afli relativa sa care se afla la o terta mica de tonica. De exemplu daca ai mi minor, relativa e sol major. Sol major se afla la o cvinta ascendenta de do major deci pui un diez. La bemoli ai cvinte descendente. Numarul de cvinte da numarul de alteratii.