| dani0799 a întrebat:

Imi puteti spune si mie toate gamele muzicale, dar toatenotele nu doar diezi si bemoli, va rog...

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Gamele se formează după un tipar, deci pentru a fi mai eficienți, în loc să-ți înșirui aici toate gamele o să-ți dau doar tiparul.

Gamă majoră: Pornind de pe tonică, trebuie să ai semitonuri între treptele 3-4, 7-8, în rest, tonuri.
Gamă minoră: Pornind de pe tonică, trebuie să ai semitonuri între treptele 2-3, 5-6, în rest, tonuri.

| dani0799 explică (pentru TeoPT):

Mersi au fost de ajutor

| Stephaniesu a răspuns:

Hello there everyone! if you need help with your musical instruments, I have written articles about them.

Here is a sample of one of my Article, about piano scales: https://musicadvisor.com/piano-scales-2/

Feel free to check it out or let me know if you have any feedback. I hope this may help you.

Thanks,
Stephanie