| Yzzza a întrebat:

Imi spuneti va rog unde pot gasi povestea urmatoarei opere:Henry Purcell-Dido si Eneea? Am nevoie urgent ca sa imi pot face tema la muzica.

Răspuns Câştigător
| Lilly095 a răspuns:

Henry Purcell (1659-1695) pune bazele operei engleze, dând cu "Dido şi Enea" una din capodoperele cele mai nobile ale genului. Spre finele epocii preclasice, adică în prima jumătate a secolului XVIII, opera se va îmbogăţi cu o nouă specie, opera buffa, astfel numită în contrast cu seriozitatea proprie până atunci genului şi care-i atrăsese denumirea de opera seria. NUma atata am gasit pe siteul: http://cercetatiscripturile.intercer.net/article.php?id=6496 (randul al patrulea din fragmentul al doilea) sau daca nu e bine si nici altceva nu mai gasesti aplica sfatul de la dodolinna:)). Oricum sper ca te-am ajutat... fundita?

4 răspunsuri:
| Triunghi a răspuns:

Hmm... Sfat: Nu-ti face temahee hee

| Yzzza explică:

Am cautat in atatea locuri si nu ma gasit.

| SereDulcik a răspuns:

Cauta si uh p net ca sigur ai sa gasesti

| SereDulcik a răspuns:

Cauta si uh p net ca sigur gasestiwinking