| SpaimaN3agra a întrebat:

Urgent am nevoie de poveste de clasa a3-a pe tema povestea unui om lenes. funda!

2 răspunsuri:
| Deea_1478 a răspuns:

Se povesteste ca era o data intr-un sat un om carauia ii era atat de lene incat nu isimesteca nici mancarea sa.Intr-o zi satenii vazand ca omul nu vrea deloc sa munceasca, au luat hotararea de-a-l ducela spanzuratoare si a da astfel un exemplu si altora. L-au luat pe sus, l-au pus in caruta siau plecat spre acest loc.Pe drum intalnesc o trasura in care era o cucoana si careia I se face mila de lenes, crezandca e bolnav. Oamenii din sat ii explica ce era cu acel om si unde il duceau. Cum aude camerge la spanzuratoare, cucoanei I se face mila de om si il ia la mosia ei, unde avea unhambar plin cu posmegi. Satenii s-au mirat de norocul care a dat peste acest om si-I cer saii dea femeii un raspuns. Lenesul cum a auzit aceasta oferta, a intrebat-o fara sa se dea jos din caruta, daca iiinmoaie cineva posmagii. Cucoana a ramas mirata de o asa intrebare si spune de ce nu poate el sa ii inmoaie. Oamenii din sat l-au mai intreaba o data pe lenes daca este hotarat sau nu sa isi inmoaiesingur posmegii. Dar lenesul nu a vrut sa faca nimic si a decis sa mearga mai departe laspanzuratoare.On om din sat i-a zis cucoanei ca si ei au incercat sa il puna la munca pe lenes sis a facaceva din el, dar nu au reusit. Altfel nu ar fi luat hotararea sa il duca la spanzuratoare.Cucoana desi era miloasa I s-a facut lehamite de a ii mai face bine unui astfel de om.Si uite asa a scapat satul de lenesul renumit. Asta este rezumatulbig grin funda?

| SpaimaN3agra explică (pentru Deea_1478):

Nu povestea unui om lenes. povesti pe tema asta!