| tputputpu123 a întrebat:

Lumea ii confunda pe rock-eri cu satanisti..de ce? Doar pentru ca semenle facute din mana a celor doua seamana? (Rock, ceva de genul:\__|_ si stanisti ai ceva de genul\__|/) Ma rog, intelegi voi..Sau de ce? Vrei sa spui ca muzica lui Elvis e rea? Bon Jovi, Rolling Stones...astia canta muzica satanica? Dar in special Elvis..canta cea mai linistitoare si mai frumoasa muzica pe care eu am auzit-o...

23 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Necunoscătorii cred asta.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu înţeleg, dacă cineva ar fi satanist, care-i problema în asta? Este doar o religie ca toate celelalte.

Şi referitor la muzica rock, lumea face confuzia asta din lipsă de informaţie. Dar da, sunt o mulţime de trupe ce promoveaza satanismul, însă eu nu văd nimic gresit în asta.
La fel cum colindele promovează religia creştină sau ce crucea lor de religie promovează ele, au şi celelalte religii dreptul la propagandă.
A, că ţie, ca şi creştin ţi se pare inadmisibil ca să existe şi alte religii în fară de a ta...asta-i cu totul altă problemă. Nu mai ţine de muzică sau orientările religioase, ţine doza de îndoctrinare pe care o au unii.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru tputputpu123):

Tu ştii macar câte religii şi secte există în lume? straight face

Răspuns utilizator avertizat
| CautNume a răspuns:

Si oamenii ce spun ca muzica rock e satanista nu cumva sunt doar niste manelisti analfabeti?

| FadetoBlack a răspuns:

Heh. Măcar de s-ar informa românaşii noştri, să aibă totuşi câtuşi de puţină cultură încă să nu mai confunde rock-ul cu satanismul... Dar din păcate cred că întodeauna va fi aşa, şi se vor face confuzii între cele două.Şi vor fi incluse în aceiaşi categorie, numită după ei ''satanism'' Asta din ..lipsă de informaţie şi de cultură să nu-i zicem generală. happy

Răspuns utilizator avertizat
| FadetoBlack a răspuns (pentru tputputpu123):

Majoritatea românilor, unde vezi tu om în altă ţară care să asculte manele?!
România este printe ţările unde ascutătorii de muzică rock sunt mai puţini decât în alte ţări happy

Răspuns utilizator avertizat
| FadetoBlack a răspuns (pentru tputputpu123):

Nu mă priveşte, să ne considere cum vor, puţin îmi pasă de ce cred ei. şi restul'

Răspuns utilizator avertizat
| FadetoBlack a răspuns (pentru tputputpu123):

Prea puţin contează asta happy

Răspuns utilizator avertizat
| FadetoBlack a răspuns (pentru tputputpu123):

Din generaţia tânără happy

Răspuns utilizator avertizat
| FadetoBlack a răspuns (pentru tputputpu123):

Nah, asta nu mai afli, dacă tot ţi-ai dat seama nu mai avea rost întrebarea ta, în fine happy

Răspuns utilizator avertizat
| RockNbeer a răspuns:

Nu are rost sa te chinui sa schimbi mentalitati,doar oameni care nu au cunoscut astfel de persoane au o astfel de parere.
Am intalnit si eu multe persoane care aveau o asa parere, dar cred eu, unora am reusit sa le schimb parerea, fara sa vreau, cei ciudat.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca unii rock-eri se cred satanisti si chiar folosesc simboluri sataniste.
La Elvis, pare-mi-se, era vorba de miscari thinking

| KristalPop a răspuns:

De vină e biserica pentru tot ce ni se întâmplă. Biserica se implică în prea multe lucruri, încât poporul, inclusiv cel românesc e mult prea mult... "creştin".
Eu de fiecare dată când ies în oraş nu trece zi fără să îmi reproşeze careva ceva, dar asta e treaba mea, dar ei nu vor să înţeleagă. happy
Şi mai ales nu toţi rockerii sunt satanişti, sunt extrem de multe genuri/subgenuri ale rock-ului.
Oricum nu mă ofensez din cauza unor tâmpiţi care n-au habar ce reprezintă muzica şi metal.
Ţiganii cocalari îmi zic că sunt nebun, că cică ăl venerez pe Satan. laughing

| Ƨirenia a răspuns:

Oamenii au o doza de cretinism foarte mare. Cred ca te referi la adolescentii care asculta muzica de la radio/tv (comerciala) si care pretind ca rock-ul e satanism. Degeaba stai si le explici acestor indivizi ca de fapt rock-ul e atat de complex; are FOARTE multe subgenuri, pentru ca ei tot cu a lor o tin.
Probabil e vina teribilismului varstei, sau nu stiu...
Oricum, treaba asta exprima prostia societatii.
Si in legatura cu " \m/ ": nu e neaparat semn satanic. Asta depdinde de TINE, cum o iei.

Răspuns utilizator avertizat