| Roby67 a întrebat:

Nu radeti de mine va rog, dar nu stiu ce este o "hora" sau o "sarba"
Puteti sa imi spuneti cateva melodi de acest gen?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hora si sarba sunt dansuri populare romanesti, la fel sunt numite si melodiile pe care se danseaza.
Daca dai o cautare cu aceste cuvinte o sa gasesti mai multe site-uri, cel putin cu melodiile respective. Detalii poti afla aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Dansuri_populare_din_Rom%C3%A2nia. Succes si o zi buna!

3 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

laughing) melodii?
uite una Guta - am bani si sunt shmeker laughing) rolling on the floor))

Mai lasa manelele pentru un Liviu Vasilica sau Ghe. Zamfirwinking
Sau cum spunea si @Cristianh2r, dai un search pe youtube cu hora sau sarba big grin

| lyrics a răspuns:

:P
dc nu cauti p youtube?

http://www.youtube.com/watch?v=evdt6sj0bxA

| Cristian_1924 a răspuns:

Dar ce să caute pe Youtube? Atât "hora" cât şi "sârba" sunt dansuri tradiţionale româneşti. Pentru mai multe informaţii poţi căuta pe Wikipedia.