| Cristi3672 a întrebat:

Pentru o inițiere în învățarea acestui instrument superb numit acordeon - între un Hohner Verdi III B 120 bași si un acordeon Weltmeister Stella 60 bași, amândouă la 300 de euro, ce m ați sfătui să aleg? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

In general, acordeoanele cu mai putini basie sunt mai usor de invatat, insa acordeoanele cu mai mulie basi ofera o gama mai variata de sunete si posibilitati muzicale. De aceea, daca esti incepator, iti recomand sa alegi acordeonul Weltmeister Stella cu 60 de basi, care ar trebui sa fie mai usor de manuit. Daca ai ceva experienta si esti in cautarea unui instrument mai puternic, atunci Hohner Verdi III B cu 120 de basie ar putea fi alegerea potrivita pentru tine. In final, alegerea depinde de scopul tau muzical si de cat de mult timp esti dispus sa investesti in a invata acordeon.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Nu mă pricep la acordeon însă cânt la pian de 5 ani. Între cele 2 poți liniștit să alegi cel cu mai mulți bași, pentru că ai mai multă flexibilitate.