| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Poate e o întrebare idioată, dar artiști care au mii, poate chiar zeci de mii de piese muzicale cum le țin minte pe toate, astfel încât să poată cânta la orice oră, orice piesă?

12 răspunsuri:
| unomdeosebit a răspuns:

Nu tin minte. Fac mereu repetitii si se mai intampla sa uite versurile chiar si asa

| Alina225 a răspuns:

Nu stiu. Și eu m-am întrebat adesea. Cred că repetă foarte mult piesele, mai ales înainte de un turneu și iși dezvoltă memoria astfel încât să poată ține minte versurile.

| Sekim a răspuns:

In primul rand, nu are niciun artist mii de piese. In al doilea rand, e normal sa isi aminteasca versurile tinand cont ca le au facut chiar ei. E extrem de usor sa tii minte versurile unei melodii chiar si cand nu e facuta de tine, cand o si canti e de 10 ori mai usor. Pe langa asta, majoritatea versurilor seamana sau vin din instinct pentru ca rimeaza. Daca artistul are si o poveste in spatele piesei, asta e partea cea mai importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea artistiilor au cateva zeci, iar daca au vechime cateva sute de piese. Exista si artisti care au mii de piese dar piese din alea pe care le canta poate 1/ viata.

| cristi202 a răspuns:

Zeci de mii? happy
Cei mai prolifici autori au maxim cateva sute. În medie, vorbim de cateva zeci de piese de fiecare autor. Perfect memorabil, dacă te gindesti ca compunerea lor care munca și multa atenție.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sekim):

Tin sa te contrazic. Buckethead are aproape 4000 de piese.

| aleee5262 a răspuns:

La un concert sau un program de piese ele nu canta toate piesele normal. Isi aleg cateva in general cele mai cunoscute si alea le canta. Daca uita versurile, li se spune in casca sau improvizeaza ei cumva. S-a întâmplat si sa uite artisti mari ca Adele, Ariana Grande etc e normal sa mai uite laughing

| Whitesnake99 a răspuns:

Care mii si zeci de mii prietene? Toata discografia Metallica insumeaza 150 de piese.

| romeo78 a răspuns:

Există playback și prompter.
Pe scenă, dacă cineva se uită cu atenție la filmări, niciodată un artist nu este filmat din spate spre public decât în lateralele scenei. Pentru că în față există un prompter, la scenă jos.
Da, rețin refrenul, rețin o piesă mai ușoară, hit. În rest, e imposibil să reții 10 piese. 3-7 piese se pot reține.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că repetând atâta timp o piesă (în studio, pe scenă) le rămân întipărite în minte cum îi rămâne unui profesor zeci de lecții, definiții, noțiuni, formule, predându-le zi de zi elevilor.

| johnnny123 a răspuns:

"Zeci de mii de piese"?

The Rolling Stones, care sunt printre cei mai prolifici si longevivi muzicieni din istorie (s-au lansat in 1962) au 422 de piese.

| StrongHeart a răspuns:

N-ai cum sa le tii minte pe toate, le tii minte doar pe cele pentru care repeti, ca ai un numar limitat de piese pe care le poti canta intr-un concert, sa zicem 10-15 piese la un album si alea le canti doi ani de zile pana mai scoti un album si reiei tot procesul asta.
Artistii nu sunt zei si putini sunt genii, restul sunt oameni ca mine si ca tine cu puteri limitate, dar cu multa munca si disciplina ajung sa para foarte buni in ceea ce fac in ochii celorlalti.