| RobbyE a întrebat:

Pot sa scot niste sunete profesioniste dintr-o camera neizolata fonic?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Încăperile au o importanţă deosebită legată de sunet. Alterarea sunetului poate avea loc prin : ecou, absorbţia sau atenuarea unor porţiuni din spectrul audio, reverberaţie, vibraţie, zgomote apărute întâmplător, etc.
În concluzie : nu poţi face performanţă vocal ( sau orice alt sunet generat la rece ) într-o încăpere neizolată fonic.
În toate aceste cazuri sunetul pur suferă modificări, deci este alterat şi toate aceste efecte menţionate ( dacă nu sunt dorite ) distorsionează mesajul iniţial.