| RedNightmare a întrebat:

Recomandați-mi vă rog o chitară electrică la preț pe care un adolescent să și-o permită și mai am o problemă,am degetele ft lungi, deci am nevoie de o chitară mare la care distanța dintre freturi să fie mare(tautologie, știu)

Răspuns Apreciat de Editori
| Lalatrilu12 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un magazin de instrumente muzicale si sa incerci mai multe modele si sa vezi ce ti se pare cel mai comod. Degetele lungi au mai multe avantaje decat dezavantaje. Ca model, poate telecaster de la fender.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai degetele foarte lungi inseamna ca esti mai bun pentru pian. Profa de muzica ne spunea mereu ca esti cu atat mai bun la pian cu cat ai degetele mai lungi, cu o mana poti apasa mai multe clape. Bineinteles ca este doar un potential de a fi bun, cu mult exercitiu.
In ceea ce priveste chitara stiu ca cea clasica este mai lata la gat deci mai buna pentru tine daca ai degetele lungi si ajungi corzile mult mai usor. Cele electrice sunt mai subtiri, din ce am vazut.