| CataEo a întrebat:

Sall am o problema Am o orga MK2065 cu 54 clape... si de la Do de jos la Do centrel. scoale nu stiu cum sa spun. il pun pe piano si scoate 2 sunete pe o clapa. nu stiu cum o pot repara

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Inseamna ca fac 2 clape contact cand apesi acel Do.
Nu stiu cum sa repari - eventual du la un reparator ( poate daca tragi de ea un pic in sus in timp ce pe celalalt care se mai aude il impingi in jos, repeti asta de cateva ori apoi invers, acel Do in jos si cealalta clapa in sus ca sa se dezlipieasca, asta as incerca sa fac in locul tau.

| CataEo explică:

Deci nu e normal sa faca asa?