| SimionDenisa a întrebat:

Am achiziționat un pian care are o problemă la unele clape. Atunci când este eliberată clapa scoate un sunet care seamănă cu un ciocănit. Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Slabe sanse sa gasesti pe aici vreun mester de instrumente muzicale, dar macar pentru cei care vor incerca sa inventeze un raspuns idiot si de neajutor: este pian electronic, cu clape de plastic si sintetizator (integrate), sau este pian clasic, cu corzi in interior?
Pune marca si modelul, poate gasim ceva despre el, daca este o problema comuna.

| Frank51 a răspuns:

O clapă are un întreg mecanism și mai multe piese în componență. Poate fi ceva la mecanismul clapei, sau la restul pianului.

Există mulți oameni care se ocupă cu recondiționarea pianelor, și pentru o singură clapa nu cred că ar fi o manoperă foarte mare.

| peisaje46 a răspuns:

Presupun din intrebarea ta ca este un pian cu corzi. Capetele de la unele ciocanele probabil nu sunt la fel de fixe ca celelalte. Este un pian la mana a doua?