| UseR4EveR a întrebat:

Sall. o noua intrebare TPUhappy as vrea ca cineva sa imi dea un link sau sa imi spuna cum sa invat notele muzicale, sa'mi explice despre octava sunt cls a 7-a nu prea am facut mai nimic la muzica si as vrea sa ma apuc de un instrument(vioara cu goarna) ceva sa inteleg mai bine in general lucruri generale(ESENTIALE)pentru inceput.multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DarkSinAngel a răspuns:

Pai octava asta intervalul muzical de 8 sunete. Respectiv: Gama Do major, care e cunoscuta de toata lumea Do Re Mi Fa Sol La Si Do. Intervalul muzical de la primul Do pana la celalat Do, se numeste octava. Notele muzicale, recunoasterea lor pe partitura se face prin exercitiu. In legatura cu gamele: Pai stim urmatoarea chestie: Gama majora are semitonuri intre treptele 3 si 4 respectiv 7 si 8. Notele sunt urmatoarele: Do, Do#, Re, Re#, Mi, Fa, Fa#, Sol, Sol#, La, La#, Si, Do. Nu exista Mi# sau Si#, pentru ca intre notele Mi Fa, respectiv Si Do, se afla semitonuri naturale. Tinand cont ce chestia asta, poti sa formezi orice gama majora si sa ii afli notele.