| Alex143XManson a întrebat:

big grin Credeti ca ar trebui sa-mi iau o chitara acustica sau clasica pentru ca sunt incepator si nu stiu care ar fi mai buna pentru un incepatorbig grin. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Oricare din ele, nu conteaza.
Depinde ce vrei sa canti.
Pentru mai multe stiluri de muzica eu iti recomand Acustica.
Chitara clasica este mai mult pentru muzica clasica sau flamenco.
Este putin mai usor de cantat de clasica deoarece este distanta mai mare intre corzi si sunt mai usor de apasat, dar te va dezavantaja daca vrei sa schimbi chitara sa treci pe acustica sau clasica o sa te doara degetele la inceput si o sa fie putin incomod.
Dar daca incepi cu o acustica poti sa canti dupa mult mai usor pe clasica sau electrica.

3 răspunsuri:
| MarkTremonti a răspuns:

Nu poti spune ca o chitara acustica este pentru incepatori, iar una clasica pentru avansati sau invers. Sunt diferente multe intre ele. Depinde ce muzica vrei sa abordezi. Rock, balade rock, folk te concentrezi mai mult pe acustic. Flamenco, muzica clasica, chiar si folk, alegi cea clasica.
Una dintre diferente este si aspectul: chitara acustica are gatul putin mai subtire decat cea clasica, corzile la fel putin mai subtiri, gatul chitarii acustice intalneste corpul la al 14-lea fret in timp ce la clasica se intalneste la al 12-lea fret deci cea acustica da aspectul ca ar avea griful mai lung. Materialul corzilor iarasi difera. Sunt destule diferente. Eu cant la 3 feluri de chitari :1. chitara electrica bass, 2. chitara electrica, 3. chitara electro-acustica.

| BubuDx a răspuns:

Pentru incepatori este mai buna o chitara clasica si cu timpul vei putea sa-ti iei una electrica sau ce doresti xD

| Alex143XManson explică:

Multumesc toate raspunsurile mi-au fost de ajutor big grin