| VladoiuDany a întrebat:

Am 17 ani,si am voce,dar din pacate nu stiu notele muzicale,cum si de unde as putea sa invat sa cant pe note, preferabil online! Funda

1 răspuns:
| XsooWhat a răspuns:

Pai notele sunt "do","re","mi","fa","sol","la","si","do", dupa ce inveti notele muzicale, trebuie sa stii asezarea lor pe portativ, adica nota "do" este cu doua spatii sub portativ,"re" imediat sub portativ,"mi" pe prima linie a portativului "fa" intre liniile 1 si 2, "sol" pe a doua linie,"la" intre liniile 2 si 3, "la" pe linia trei,"si"intre liinile 3 si 4, si "do2" pe linia 4......Sau mai usor in ordine crescatoare incepand de la "do" care este cu doua spatii sub portativ,sau mai usor nota"re" este imediat sub portativ, iar do, este sub ea, iar apoi, restul notelor pe portativ in spatiile libere si linii...
Sper sa intelgihappyBaftawinking