| Cjay a întrebat:

Hi imi poate spune si mie cineva cum pot invata notele muzicale ca vreau sa cant la orga si nu stiu notele am ureche muzicala da ascult ceva cant dar imi trebuie sa invat notele neaparatsad.

Răspuns Câştigător
| Forcas_9823 a răspuns:

Ok.

Pe orga ta ai la un moment dat un sir de clape asa:
alb-negru-alb-negru-alb-alb-negru-alb-negru-alb-negru-alb-alb
care inseamna:
Do-Do#/Reb-Re-Re#/Mib-Mi-Fa-Fa#/Solb-Sol-Sol#/Lab-La-La#/Sib-Si-Do, unde #=diez si b=bemol

Notele pe portativ (chestia aia cu 5 linii) sunt asa:
Do=sub linia ce-a mai de jos, cu linie ajutatoare
Re=sub linia ce-a mai de jos, lipit de ea
Mi=pe ultima linie
Fa=in spatiul dintre ultima si penultima linie
Sol=pe penultima linie
La=intre linia a treia si a patra
Si=pe linia a treia
Do2=pe spatiul dintre linia a doua si a treia

Sper ca te-a ajutat.

1 răspuns:
| LittleDreamer a răspuns:

Pai notele le ai scrise pe portativ.Roaga-ti profesorul de muzica sa te ajute.Si eu am facut pian si nu am stiut niciodata noteleblushing).