| Lorena1234567890 a întrebat:

As vrea sa conectez o orga la pc-ul meu.Am cumparat un cablu midi, dar nu pot face legatura.Orga este Yamaha PSR-220.
M-am documentat putin si am vazut ca trebuie sa descarci un fel de program pe pc pentru a recunoaste orga...sau ceva de genul.
Am intrat pe site-ul oficial de la Yamaha si am completat pe acolo ce imi cerea. Apoi am descarcat.Problema este ca nu-l pot instala, deoarece imi da eroare.Am incercat toate "optiunile",cu si fara cablu, dar nu imi merge.Stiti cum as putea rezolva?
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Panzer1945 a răspuns:

In cazul in care vrei sa o conectezi prim midi, iti trebuie un cablu midi-usb sau midi-game.
Cablu midi-usb se conecteaza la orga prin 2 mufe DIN (cu 5 picioruse) si usb-ul se baga la calc.
Cablu midi-game se conecteaza la fel la orga numai ca la pc intra in portul game/joystik care de obicei se afla pe placa de sunet.
Nu tebuie nici un driver ca sa functioneze...trebuie doar sa stii la ce iti foloseste.
Apoi trebuie un program gen Cubase + Vst-i (virtual studio instruments) de unde vei folosi tonuri din calculator.