| Anonim34846362 a întrebat:

Imi puteți spune si mie cum sa improvizez o toba( instrument muzical) acasa si de ce materiale am nevoie?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca instrument de percutie (de batut) poti folosi oale, cutii de tabla sau de plastic, butoaie mai mici sau mai mari etc.
Daca lovesti aceste vase cu un bat de lemn rotund, atunci vor da sunete diferite, pe care le poti combina. Poti folosi o lingura de lemn.

Toba cu membrana se face din piele tare, foarte intinsa pe gura unui corp sub forma de vas de gatit (de acolo si provin tobele).