| MazgaNucleara a întrebat:

Salut la toti! Ma numesc Andrei, am 13 ani, locuiesc in Iasi si am nevoie de cateva sfaturi. Pasiunea mea pentru chitara a inceput la 7-8 ani, dar printr-un accident prostesc mi-am rupt mana la 10 ani, intre timp profesorului meu de chitara taindu-se orele, adica seful lui nu-l mai lasa sa predea, cu toate ca era unul dintrecei mai buni profesori din Iasi. Mana revenindu-mi am inceput sa invat de pe internet acorduri, melodii si multe altele. In clasa a 6-a am participat la un concert de caritate, totul iesind bine. Asadar am ajuns in clasa a 7-a. Din pacate colegii m-au luat ca pe "claunul"(si desigur prostul clasei) si au inceput sa faca glume proaste, toate acestea afectandu-ma. Acum eu doresc sa ma transfer de la Colegiul National Iasi la ceva mai "slab", la Colegiul Octav Bancila care se axeaza pe muzica, desen, etc. O singura problema am: parintii mai, mai ales tatal meu care doreste sa ma duc pe ceva mai practic, adica pe matematica, fizica, informatica, nu sunt de acord. Acum cer ajutorul membrilor TPU: Ce sa fac? Cum sa-i conving sa ma lase unde vreau? Cer seriozitate...Multumesc!

7 răspunsuri:
| EnterSandman a răspuns:

Nu e nevoie decat sa pui piciorul in prag si sa le spui ce vrei u sa faci,dorinta ta e cea mai importanta nu ce vor ei,daca tu vrei ca pe viitor sa poti trai din muzica,atunci sti deja ce trebuie sa faciwinking
P.S:si eu cant la chitara si imi doresc ca mai tarziu sa pot trai din muzica, sper sa reusesti sa te transferi, si pentru cei care faceau misto de tine am doar 2 cuvinte sa le spun, dar nu le pot spune aici laughing.sti uwinking

| BilliOnaire a răspuns:

Vorbeste cu ei si fa-i sa inteleaga ca tie nu iti place matematica,fizica,informatica... ai putea sa le arati asta prin simplul fapt ca nu te pricepi, chiar daca tu te pricepi laughing. e putin mai complicat sa faci ce vreit u... dar pana la urma tu trebuie sa ai viata pe care tu o vrei, nu cea pe care alti o vor. Pentru ca tu vei fi la liceu muncind ceea ce iti place. eu am vreau sa ma duc la un liceu unde mama nu vrea sa ma lase,dar i-am spus : 'Mama,nu tu mergi la liceu,eu merg asa ca obisnuieste-te'; a fost pe un ton urat, dar nu am avut altfel cum sa o conving macar daca nu ma sustine, macar sa se prefaca, ca o face.batting eyelashes Succes si sunt convinsa ca vei reusi big grin

| AlcatraZ6501 a răspuns:

Poate ca tu nu vrei dar, parintii tai te trimit pe o cale cat mai buna, ca sa iti fie bine tie in viata. Asa ca mai bine ai accepta parerea lor.

| diana_8914 a răspuns:

Pai ar trebui sa le zici ca asta este dorinta ta. Credeama ca si eu cant la chitara si e totusi ceva special, dar eu nu ma axez pe asta...In schimb tu le poti spune ca asta e dorinta ta si viata taa si ca ar trebui sa accepte aceste dorinte daca tu esti sigur ca asta vrei sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu ma numesc Andrei, am 10 ani uite id meu andreineaga28

| MissmysteriousS a răspuns:

Parerea mea sa ii explici ca e viata ta nu a lor,si ca ai dorinta aceasta,sa-i tot bati la cap ca acest obiect,chitara este un lucru minunat pentru tine si ca fara el nu-ti poti imagina viata,poate tii se pare amuzant dar nu stiu participa la un concurs in care sa castigi si facand acest lucru le demonstrezi parintilor tai ca esti facut pentru acest lucru, chiar daca nu castigi spune cateva vorbe sentimentale la acest eveniment in care parinti tai sa fie de fata si sa-i impresioneze, ei cu siguranta te vor lasa sa in continuare sa practici acest lucru...

| MazgaNucleara explică:

Billionaire crede-ma ca le-am zis asta de nenumarate ori dar...nimicsad