| Ioscaa1 a întrebat:

Salut,
Pentru cei ce asculta muzica cu casti( IN EAR), va rog raspundeti doar daca stiti ce scrieti.
Care din aceste modele ar fi mai convenabil? calitate-pret.
1)Astea le-am avut,si daca nu ma hotarasc tot la astea am sa ajung, sunt 100% multumit de ele, vreau alte casti pentru ca le-am rupt din greseala:http://www.emag.ro/......D2B0LBBBM/
2)http://www.emag.ro/......D6NRWBBBM/
3)cam scumpe dar, as economisi ceva bani pentru ele:http://www.emag.ro/......DWGNLBBBM/
4)http://www.emag.ro/......E0S30BBBM/
Multumesc!

1 răspuns:
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca le folosesti doar pe telefon si nu detii un amp portabil ori un DAC, nu merita sa investesti prea mult in casti. Orice telefon are DAC-ul integrat jalnic si castile vor fi grav limitate de acest fapt.

Din cele enumerate de tine am detinut Sennheiser CX300II care pentru pretentiile mele de acum cativa ani mi s-au parut excelente (evident, acum nu sunt ceea ce vreau de la niste casti). Au un sunet cu accent pe joase si inalte (amprenta v-shaped) si de obicei acest sunet este pe placul majoritatii, nu este obositor si suna "fun". Ca orice casti Sennheiser mai ieftine (mai ieftine insemnand pana la HD600 care-s vreo 1800 Ron), mie mi s-au parut voalate pe medii, o coloratie care personal nu-mi place (dar daca asculti muzica sintetizata cu mult bas, nu vei simti problema asta).

Audio-Technica personal nu m-au impresionat la capitolul in-ear, nu-s deloc asa cum eram eu obisnuit cu amprenta brandului. Aici au accent pe bass si inalte taiate, problema mediilor nu este la fel de sacaitoare ca pe Sennheiser. N-am ascultat strict modelul expus de tine.

Sony nu stiu ce mai face la in-ear, personal nu prea m-au impresionat niciodata (cu mici exceptii). Daca si-au pastrat sunetul propriu atunci vei avea bass din plin, poate bubuit si cam atat (am avut un model mai vechi caruia imi scapa numele, cu un pret de lista la vremea respectiva de ~150 RON).

Personal as recomanda Sennheiser CX300II daca crezi ca-ti place sunetul descris anterior. Insa nu vei simti o diferenta uriasa fata de fostele Sony mai ieftine din cauza ca vei fi limitat de DAC-ul telefonului. Deci daca ti-au placut acele Sony si le prinzi la un pret destul de mic, nu ar fi o alegere deloc proasta nici acelea. Nu investi prea multi bani in casti daca nu esti dispus sa adaugi si un amp portabil.