| Jigokunokishi a întrebat:

Salut Prieteni! Ce parere aveti care dintre urmatoarele chitari e mai buna :
Epiphone AJ-100 VBS
http://www.fly-music.ro/......0-vsb.html

sau

Aria AW-20
http://www.fly-music.ro/......aw-20.html
Va astept raspunsurile cu drag :).
Si inca ceva e vreo diferenta intre Aria AW-20 si Aria AW-30 Natural? Daca da, care e diferenta si daca e mult mai buna una ca alta

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Ce? Nu poti sa-ti dai seama care e diferenta dintre epiphone si aria 20? Scrie clar la epiphone "sunet foarte bun". Desigur, glumesc, asta arata doar cat de neprofesionisti sunt. Diferenta de pret dintre aria 20 si epiphone e data ori de firma, ori de finisaje, ori de materialele din care-s facute bridge-ul, pinii care tin corzile, cheitele etc. Firma nu prea cred, epiphone-ul e copia gibson, ar trebui sa fii retardat sa adaugi la pret fiind o copie.Probabil diferenta e doar culoarea, probabil ies mai ieftin astia de la aria daca o lasa naturala, fata de asta de la epiphone care-i fac si-un sunburst (dracu stie cu ce vopsele, lacuri, grunduri le-o face). Ar trebui sa sune identic chitara, micile diferente le-ar face doar reglajul - actiunea, intonatia etc, care pot influenta intr-o oarecare masura sunetul.Intre aria 20 si aria 30 e aceeasi diferenta ca si intre celalalte 2. S-ar putea ca nut-ul, bridge-ul, barile dintre taste si alte mici detalii sa fie de o calitate mai buna.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Mersi de parere! happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Nu e tocmai o parere, cam asta-i adevarul, cand 2 chitare sunt facute din exact aceleasi materiale, diferenta de pret e data de firma, daca-i fender, gibson, automat va costa mai mult.Sau finisajele, sau micile detalii care o fac superioara unei chitare cu aceleasi materiale.Sau poate cum am mai vazut la unele chitare, si faptul ca a fost setata la un lutier profesionist. In cazul asta primesti si un document cum ca ar fi fost setata etc.