| Ionică a întrebat:

Sunteti de acord cu manelizarea Romaniei? Va plac manele? Credeti ca manele sunt de viitor? Daca va plac, de ce va plac? Daca nu va plac, de ce nu va plac? Cu manele ne facem de ras? Fara suparare, mie personal nu imi plac manele. Deoarece ca manele se ia dupa alte genuri de muzica. Mai bine ascult muzica lautareasca, tiganeasca, orientala, populara etc. Fiecare cu gustul lui. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru ca sunt false, mesajul pe care îl transmit (daca îl au ) e în majoritatea cazurilor violent, obscen, care ridica la rang de virtute instinctele primare. Sunt copii ale multor melodii arabesti la care s-a atârnat câte un text de doi lei, legat neaparat de situatia materiala, de moartea dusmanilor, de fustite etc Se încearca legarea manelelor de rasismul celor care nu le asculta, idee falsa pentru ca muzica autentica tiganeasca e cu totul altceva.

| pepe a răspuns:

Nici mie nu îmi plac manelele, nu sunt de viitor, cu timpul v-a dispărea interesul pentru ele.
Mai bine ascult Damian Drăghici sau Taraful de la Clejani.
Întradevăr gusturile nu se discută, tineretul din ziua de azi ascultă manele, eu care sunt trecut de prima tinereţe prefer muzica veche.

| deejayra a răspuns:

Http://www.videonews.ro/......-manelele/
Asta zice presedintele nostru

| MisterKat a răspuns:

Salut! Mie nu imi plac manelele, le consider o bataie de joc pentru mine. Nu sunt de acord cu manelizarea Romaniei, dar daca in Romania sunt o gramada de tembeli, idioti, cretini care asculta acest gen de muzica atunci mass-media va merge pe mult-cunoscutul pricipiu:"ce se cere asta se da". Nu imi plac pentru ca nu transmit un mesaj sau daca incearca sa transmita, iese urat...
Presupun ca mai sunt si alte lucruri decat manelele cu care ne facem de ras, cu tiganii si prostii din Romania. Cu taranii din diverse satucuri care merg la vot si nu stiu pe ce lume sunt... Si alte chestiuni...

Muzica lautareasca este diferita fata de manele.Manelele sunt oribile, nici un pic de arta.
O seara buna!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Da, cum a zis şi BitterSweet, muzica ţigănească e cu totul altceva, vezi http://www.youtube.com/watch?v=CLnT2-z9ujE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte buna din Romania asculta acest gen, dar nu vad care-i problema? Mai mult circ se face ca de ce se asculta asa ceva, in loc sa-si vada fiecare de treaba. Manele sunt bune la un chef, petreceri, si fiecare le asculta cand doreste.

| kryptia a răspuns:

Manele! Nici gand! Eu prefer rockul sau reggeton, dar nu manele! Adica in manele nu se canta decat despre bani, femei, bautura, sau chesti de genu eu sunt bossu! Manelele nu se pot numi muzica (nu va suparati)Baietii din clasa mea (sunt a5-a)asculta prin pauza la manele, si cand l-am intrebat pe unu de ce le plac manelele mi-a zis ca le plac pentru ca suna ca muzica arabeasca si lor le place muzica de acel gen! sa n-o mai lungim! Mie personal nu-mi plac! Dar gusturile nu se discuta (dar daca vrei iti fac o lista cu alti artisti si alte trupe care canta mai bine si iti scriu si cantecele care imi plac mie cel mai mult)