| Jigokunokishi a întrebat:

Am inceput sa invat sa cant la chitara (acasa). Deja stiu cate ceva, aacorduri, cantece, gama pentatonica, acordurile cu bare. Eu aveam acasa o chitara mai veche care nu suna foarte bine dar am zis ca nu imi cumpar o chitara noua daca nu am inclinatie spre muzica sa nu cheltui banii degeaba. Acum am hotarat sa imi cumpar o chitara acustica si ma uitam dupa ceva mai ieftinsi bun. Ce parere aveti despre urmatoarea chitara?

http://www.fly-music.ro/......set-2.html

13 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

O chitara care nu isi merita in niciun caz banii. Lemn ieftin - molid si nato, care este un inlocuitor al mahonului in Asia.Nu merita, de fapt, lemnul de pe chitara nici nu cred ca face mai mult de 50 de lei.Incearca o Aria AF-20, e cu mult peste asta si probabil si peste alte chitare mai scumpe.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Multumesc mult de sfat, daca miai putea recomanda alte chitari acustice as fi deschis parerilor happy

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

De aceasta chitara ce parere ai? :
http://www.soundcreation.ro/......12407.html

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Nu mi se deschide...Si ti-am zis, aria AF-20 e foarte buna, pentru lemnul din care-i facuta, ma mir ca nu are un pret de 1000 lei+.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

A, vazut chitara si imi place, dar doar ca parere ce crezi despre Ibanez V72E-Bk

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Nu e rea, suna aproximativ la fel cu aria care ti-am recomandat-o + ca are tuner incorporat.E o chitara buna, doar ca nu stiu pretul in Romania ca mie nu mi se deschide link-ul. Oricum, daca e cu mai mult de 50-100 lei peste aria nu merita.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Mda... Ibanez-ul ala e 620 lei. Dar chitara Aria AF-20 de unde as putea sa o comand ( mie cam greu sa merg in Timisoara sau Brasov sau alte orase asa), daca stii un site de unde pot sa o comand si sa nu fie nici taxa de drum foarte ieftina happy

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Inca ceva Aria AF-20 este doar cu marimea 3/4 caci doar asa am gasit, marimea 3/4 nu e cam mica?

| Jigokunokishi explică (pentru Jigokunokishi):

Adica foarte scumpa tongue

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jigokunokishi):

In primul rand, chitara aria af-20 nu-i doar 3/4, la mcmusic au 4/4 dar nu-i in stoc.Am cautat pe toate site-urile care le stiu eu de instrumente din Romania si n-am gasit chitara.Asa ca optiuniile sunt ori sa astepti pana aduc iar chitara in stoc (eventual sa-i suni), ori cumperi ibanezu, ori cauti alta chitara. Ibanezul cum am zis, nu-i rea dar e putin cam scumpa.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Mersi de Sfaturi. M-am uitat si la Epiphone DR-100 Ebony dar nu stiu cat de buna este, Eu ma uitam ca e bunicica si la un pret bun happy, Astept si parerea ta cu mare drag happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Lemnul e bun, n-am testat acustice epiphone, dar din ce-am auzit nu-s asa rezistente, dar daca esti mai grijuliu cu chitara n-ar trebui sa fie o problema chestia asta.Cheitele nu-s din plastic, ar trebui sa tina acordajul.Per total pare o chitara buna.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Asta e sigur. Daca mias cumpara o chitara nou-nouta as avea mare grija de ea. Multumesc mult pentru sfaturi!