| Houstain a întrebat:

Salut, TPU!
Care este, în opinia voastră, cea mai bună trupă de metal românească? Ştiu de Negură Bunget(mi se pare cea mai bună trupă de black metal-primele albume şi de atmospherical black metal în OM) şi de 9, 7 Richter, destul de bună.
Deci, ce alte trupe de metal româneşti ascultaţi(orice gen de metal)?

Fundă pentru cel mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

Cadavrul, Vile Obsession, ApocalipS, Trooper, Dordeduh, Bucovina, Truda, Akral Necrosis, Cap De Craniu, Altar, Marţolea, Alternosfera.

9 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Trooper, e preferata mea.

| FadetoBlack a răspuns:

Trooper
Magica
Negură Bunget
Bucovina
Vama Veche
Syn Ze Sase tri
Altar

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Trooper.

| Duucu a răspuns:

Trooper.

| Vans a răspuns:

Truda,Dor de Duh, Bucovina, Altar, C.A.S.H,Bucium,Marţolea.
Tre să zic şi de Cargo şi Phoenix.

Aaaa:
https://www.youtube.com/watch?v=IRaxZ3Jj5Zw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magica
Alternosfera
Cadavrul
Syn Ze Sase Tri
Vama
Trooper
Psycho Symphony
Syndrome.

| BagolyNoemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Alternosfera nu e metal.

| hecamefrommetalland a răspuns:

Depinde de tipul de rock/metal:
În materie de heavy sunt Trooper, totuși există și alte trupe bune (foarte bune).
În materie de symphonic e Magica.
În materie de folk/viking îți recomand Bucovina.
În materie de rock alternativ sunt mai bune Alternosfera și Urma.
De power metal nu știu dacă exisată.
De celelalte mai cunoscute cum ar fi Vama, Phoenix, Cargo probabil știi.

| BagolyNoemi a răspuns:

Trooper, Truda, Bucovina, Altar, Syn Ze Sase Tri.
Daca nu ai ascultat pana acum trupele astea, sti ce ai de facut, mai ales Trooper si TRUDA.