| fetitzatacuminte99 a întrebat:

De curand am auzit de Hatsune Miku. Ce este ea mai exact? Si ce este un vocaloid? De ce "prietenele" ei sun doar vocaloizi? Mai exista de fapt si alte "clone" ca ea? Si de unde pot downlanda melodii de ei?

1 răspuns:
| ピンク a răspuns:

1. Este un Vocaloid
2. Un Vocaloid este un program de creat muzica pe calculator, utilizand voci umane. Tot ce iti trebuie e putina indemanare si poti crea melodii cu totul noi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vocaloid
3. Hatsune Miku nu exista (este doar un program). Cei care au creat-o au hotarat ca prietenele ei vor fi celelalte Vocaloid-uri.
4. Nu sunt clone, Miku nu este nici macar primul Vocaloid aparut. Sunt doar alte Vocaloid-uri. Da-mi voie sa iti explic: ca sa creezi un nou Vocaloid ai nevoie de o voce umana, adevarata care sa inregistreze toate acele sunete si note. Asadar, in spatele fiecarui Vocaloid se afla o persoana diferita, mai exact o cantareata/cantareti. De obicei sunt anonime/anonimi.

Alte intrebari?