| Anonim1900 a întrebat:

imi puteti spune si mie ce inseamna subwoofer pasiv/activ care sunt diferentele si care e mai bun?straight face happy Multumesc! astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Subwoofer este difuzorul de bass cu boxa respectivă şi răspunde la frecvenţe joase ( 20 - 200 Hz ). Subwooferele sunt destinate pentru a mări gama de frecvențe joase cu difuzoare care acoperă benzile de frecvență respective.
Cele pasive sunt formate din difuzor şi boxă, eventual filtru de frecvenţe joase, iar cele active au în plus o staţie ( amplificator ) care la rândul ei este specializată pe redarea plajei audio joase.