| Sandu2345 a întrebat:

intrebarea mea este daca leg un subwoofer pasiv de 250w,pe o iesire audio de la casetofon pentru o boxa normala,fara amplif., este posibil sa imi arda finalii la player?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Indiferent de puterea de ieşire a aparatului audio folosit acesta nu se arde dacă respecţi impedanţa minimă de ieşire ( care la aparatele auto este în general de 4 ohmi ). Difuzorul va reda atât cât primeşte.
Singura problemă este cu difuzoarele de bass mai noi, care au şi impedanţa de 2 ohmi, care impedanţă va fi ca un adevărat scurt-circuit conectate la aparatele amintite.
Pentru difuzoarele de 2 ohmi au fost concepute staţii corespunzătoare.