| Andrei0510 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam prosteasca, dar as vrea sa stiu cum pot diferentia muzica comerciala de celelatle tipuri de melodii(cum pot sa-mi dau seama ca o melodie e comerciala).Ma puteti ajuta?

Funda happy

Răspuns Câştigător
| AriesStefan a răspuns:

Salut asta e cam tot ce iti pot spune. Mesajul este structurat dupa parerea mea personala si da, te putem ajuta.

Muzica de tip comercial este cea care este facuta sa prinda la public, de exemplu Maxim-Sarutari criminale. In general nu au un refren foar complex care se repeta de multe ori pe parcursul melodiei. Nu au foarte multe strofe si nici rime. Iar melodiile comerciale urmeaza un tipar: hit-urile au 3 minute si 2 secunde (sau ceva de genul), urmeaza tendinta (aici ma refer la influentele care le are melodia, influente de dubstep, care erau acum un an sau doi) si dupa cum s-a zis si mai sus, acestea se aud peste tot (radio, tv) si sunt promovate pentru ca oamenii chiar cumpara muzica lor. Un dancer (la intemplare) are sute de download-uri pe zi de pe iTunes.

Si inca ceva, tu ai spus de "celelalte tipuri de melodii", melodiile sunt fie comerciale (am explicat mai sus) fie underground (nu are nici o legatura cu statul sub pamant sau ceva asemanator happy ). Melodiile underground sunt in general cantate de rapperi (Parazitii, Bug Mafia, C.T.C., Subsemnatu, Haarp Cord si multi altii). Acum banuiesc, ca apare intrebarea "cum pot recunoaste melodiile underground", simplu. Acestea au in general un mesaj puternic si bine exprimat, chiar si printr-un limbaj considerat vulgar de unii, dar viu de altii (nu te gandii ca rapperi folosesc organele lor genitale ca semne de punctuatie sau ca pauza intre cuvinte). Versurile melodiilor underground sunt in general reprezentari reale ale starii sau starilor pe care cantaretii le-au simtit in momentul cand au scris versurile.Dar sunt multi "rapperi" care de fapt sunt danceri, sau comerciali.Insa, dupa parerea mea, muzica comerciala nu este muzica adevarata. Muzica adevarata ar trebui facuta exact cum vrea artistul respectiv, fara un tipar sau niste reguli de genul "cum sa faci un hit in 3 pasi" laughing, tipare care sugruma putin libertatea de exprimare a artistului.

Sincer nu stiu cantareti sau formatii de rock (de exemplu) underground, pentru ca nu ascult.
Sper ca am fost de ajutor.Pace!

3 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Nu,nu,nu,nu...
E penibil ce răspunsuri au fost date.Muzica comercială e cea de pe urma căreia se căștigă bani, este cea difuzată la posturi de radio și de televizor.AC/DC,Nirvana,Iris etc.etc. și multe alte trupe sunt COMERCIALE.E oarecum ciudat să faci muzică fără să căștigi bani pe urmă...

| Missie997 a răspuns:

Muzica comerciala e cea care o asculta toata lumea la radio sau se difuzeaza pe toate posturile t.v etc.happy. Muzica comerciala este cantata de cantaretii cei mai cunoscuti si populari. Funda? big grin

| CristeaMirela2 a răspuns:

Foarte simplu.melodiile comerciale au un ritm asa mai oriental sa zic si de obicei maxim 5 versuri care se repeta si sunt de-a dreptul prostesti, adica cel care le compune nu stie limba in care compune si foloseste cuvinte inventate.Multi spun ca muzica comerciala este cea de la radio dar nu este adevarat.doar 80 % din muzica de la radio este comerciala.Muzica adevarata este cea care are si mesaj si coloana sonora placuta, iar cea comerciala este cea care nu are un mesaj clar, gen "follow me down to marabou", etc.