| gabytzu22 a întrebat:

Salut tuturor vreau sa cumpar un home cinema si am gasit unul la eMAG cu reducere de 100 de lei, el costa 779 de lei.

http://www.emag.ro/sistem-home-cinema-5-1-lg-negru-dh643 0p/pd/DZ07SBBBM/

La descrie arata ca are 1000 w putere totala,dar cu aproximatie cam ca-ti w rms are, aveti idee?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Din cate arata pe diverse site-uri sunt 1000 w RMS
http://articulo.mercadolibre.cl/......araoke-_JM
http://www.compari.ro/......sului.html
Daca vrei putere ia acel LG, daca vrei calitate ia ceva gen Pioneer-ul asta:
http://bit.ly/1ex3Qo1

| gabytzu22 explică (pentru CM7YRE):

Puterea nu este in niciun caz de 1000 w are cam 300 w rms si este multumitor si in legatura cu acele hm pioneer nu am bugetul necesar si cred ca raman la acest LG

| Utilizator1234 a răspuns (pentru CM7YRE):

Si ce inseamna pentru tine RMS? Inseamna ca se aud de 1000 W? La tine in watti nu se masoara puterea electrica?

| CM7YRE a răspuns (pentru Utilizator1234):

RMS=Root Mean Square (Radacina medie patrata) ca sa-ntelegi si tu. Orice putere se masoara in Watti (de la fizica duh!). Daca vrei sa "auzi" 1000 W nu "auzi" 1000 de W, ci-i simti. Ce auzi se numesc Db=decibeli. Nu suntem aici sa ne certam, nu te-a bagat nimeni in seama. Daca producatorul arata pe cutie ca are 1000 W RMS, atunci ar trebui sa aiba acea putere.

| Utilizator1234 a răspuns:

Ca fapt divers, cifrele pe care le vedeti voi acolo inscrise in Watti, reprezinta puterea consumata. Nivelul de zgomot al unui sistem se masoara in decibeli, iar in ecuatie intervin impedanta, raportul semnal zgomot si puterea pe amplificare a sistemului respectiv. Cifrele producatorului in aceasta bransa sunt menite sa prosteasca consumatorul. Acum, sunt constient ca multi merg pe ideea extrem de romaneasca ca daca ia mai multe boxe, suna mai tare sau bine. Eu totusi te intreb: cumperi sistemul pentru muzica sau pentru filme?

| gabytzu22 explică (pentru Utilizator1234):

Salut home cinema-ul il iau pentru muzica si filme si jocuri daca il luam decat pentru muzica achizitionam niste boxe microlab, dar m-am gandit ca acest home cinema e cea mai buna alegere si in legatura cu puterea stiu ca nu e 1000 era imposibil aseara am gasit o mica informatie ca ar avea 45x5 si subwooferul de 75 big grin

| Utilizator1234 a răspuns (pentru gabytzu22):

Din proprie experienta iti spun ca orice 5.1 va suna fix ca dracu in muzica. Plus ca daca vrei neaparat un plus de bas sau ai nevoie de senzatii extreme in filme, un 2.1 se va preta mult mai bine pentru combinatia muzica/filme/jocuri. Iar specificatiile pe care le-ai gasit, poate sunt reale (ma indoiesc), dar sunt mai mult ca sigur pe 4 ohmi, unde vei avea destule distorsiuni cand maresti volumul. E alegerea ta, eu doar ti-am spus ca nu merita sa cumperi 5.1 (idiferent ca e HC sau multimedia pentru PC) in cazul tau.

| Utilizator1234 a răspuns:

Bravo domnule CM7YRE. Ca sa nu rada lumea de tine, da-mi ignore. Ce faci? Tu vrei sa ma inveti fizica, eu te invat ironie? Ma bag in seama pentru ca induci in eroare utilizatorii la fel cum producatorii induc in eroare consumatorii cu acele cifre aruncate. Tu vrei sa-mi spui ca pe rahatul ala de traf toroidal dintr-o cutie de 5 kg cu tot cu difuzoare si filtre s.a.m.d., puterea pe amplificare este de 1000 W? Inseamna ca nu ti-ai bagat nasul unde trebuie. Si te lauzi ca stii fizica? Watii ii simti? Unde ai invatat tu asta? Exercitiu pentru acasa: cum se calculeaza SPL-ul (Sound Power Level)? Asta ca sa mai dai un search pe google, eventual sa mai inveti ceva inainte sa scrii prostii pentru altii.

| laserworld a răspuns:

1000w peak/maximal
500w muz.
250w sinus/rms/rated
-------------------------------
calculeaze de la max.peak imparzit cu 4