| Manuel86 a întrebat:

Salutare.
Daca am 2 boxe de 8 ohmi si iau o statie de 4 ohmi dar cu 5 canale, sunt compatibile? O sa se auda bine, ok sau trebuie sa iau statie de 8 ohmi?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Salut,
da, poti spune ca sunt compatibile in sensul in care iti va functiona. Nu o sa ai destula putere "transmisa" de statia de 4ohmi catre boxele de 8 ohmi.

6 răspunsuri:
| Manuel86 explică (pentru dinaprilie):

Aha, deci ar fi mai indicat sa iau o statie tot de 8ohmi?
Am o varianta de una Pioneer, 7.1 canale. Dar nu stiu cat de ok o sa se auda avand in vedere ca pun numai 2 boxe. De 100 RMS, fiecare.
N-as prea vrea sa umplu camera de fire.
As vrea si volum si sunet de calitate.
Multumesc.

| dinaprilie a răspuns (pentru Manuel86):

Personal dupa gusturile mele 100w intr-o camera fie ea si de 30 de mp mie imi este suficient. De auzit o sa se auda bine. Legi boxele la pozitia unu/doi din cele 7 pe care le are si cam atat. Statia ar trebui sa detecteze ca nu ai decat doua boxe conectate si sa imparta sunetul si puterea doar catre acele doua boxe.

| Manuel86 explică (pentru dinaprilie):

Am inteles! Deci puterea a 700 de watts o sa se imparta la 2 boxe? Are 100watts, pe canal.
Am inteles bine?
Pe viitor daca o sa-mi iau 2 boxe mai mari ca RMS o sa fie mult mai bine decat cu statia de 4ohmi?!

| dinaprilie a răspuns (pentru Manuel86):

Daca statia are 700w si boxele 100w nu o sa-i dea niciodata atata putere unor boxe de o asa putere. Statia are trebuii sa aiba un limitator astfe incat sa nu le "prajeasca".

| Manuel86 explică (pentru dinaprilie):

Da, ar trebui sa iau si boxe mai puternice. In orice caz, nu o sa o dau la blana.
De ex. momentan am o statie technics de 40watts, 2 canale, 8ohmi si nu o dau sub -25 volumul.

| dinaprilie a răspuns (pentru Manuel86):

Boxele iti vor " spune" cand nu se simt bine. Si din experienta mea anterioara cand puterea este mai mare decat poate duce o boxa statia ar trebui sa opreasca automat semnalul dat catre boxe.