| NiCkOtHeBeST a întrebat:

Salutare, sunt clean si unclean vocals la propria mea trupa de deathcore! As avea o rugaminte, Puteti face o melodie cu rime in care vorbeste despre un baiat care o fost ucis aparandusi prietena, prietena lui plange dar prin iubirea ce era intre ei, el se reincarneaza! Ma puteti ajuta? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Ai o trupă și te aștepți să-ți compună alții versurile? Așa, gratis?
Ok, lăsăm subiectul de "dragoste din spatele blocului" și tema penibilă care probabil e demnă de o trupă pop de fetițe de 12-14 ani.
Toți soliștii își compun singuri versurile. Îmi imaginez ce trupă de 3 lei ai dacă nu ești în stare nici măcar să compui versuri pe o temă atât de simplă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dorinta cam exagerata, zic eu.
In primul rand, daca ai o trupa, tu impreuna cu membrii ei trebuie sa va ocupati de muzica voastra, personala adica versuri si instrumentale.Ar fi ilogic ca noi sa compunem aici versuri pentru ca sa aveti voi ''material'' ce sa puteti canta.Asta e treba voastra, stati, va ganditi, vine fiecare cu idei, va acompaniati cu o chitara intai, si asa ia nastere o melodie.Ma rog,presupun ca sunteti la inceput, deci aveti mult de lucru, dar esentialul e sa veniti cu originalul, cam greu asa ceva in ziua de azi...
In al doilea rand, degeaba ai o trupa, daca mai ales solistul n-are lectii de canto ori doar pierdeti timpul.Nu prea le am cu deathcore, de fapt cu nimic din gama -core-, dar stiu ca nu e rockul/ metalul adevarat..., oricum fiecare cu parerea lui.Revenind la trupa,ca sa fie una de admirat, toate trebuie sa meraga struna, mai ales tu, solistul, dar personal, eu zic ca doar iti strici vocea, urland astfel.Nu sunt multi solisti care chiar au vocea respectiva si desigur, au ani de experienta.Si eu, din fericire fac canto de 3 ani,deci fiti siguri ca n-ati primit sfaturi de la o persoana paralela cu muzica sau fara ureche muzicala.
In al treilea rand, ai spus ''melodie cu rime'', ei bine, melodiile n-au rima, versurile melodiilor rimeaza, iar asta face parte din caracteristicile generale ale melodiei, rar mai sunt care au versuri la intamplare.In rest mai corecteza-ti scrisul,si spor la compus. Apropo,cel mai grav e atunci cand scrii versuri fortat de anumite circumstante,atunci cand compui trebuie sa fii luat de val, sa te dedici melodiei, nu doar sa te aflii in treaba scriind. Sper ca nu v-am dezamagit prea tare visele. Si asa se traieste greu din muzica, apoi cu o trupa de deathcore..., oricum bafta.

| Werepyre_Fallen_1994 a răspuns:

Tu crezi ca la Suffokate, Whitechapel, The Acacia Strain, etc. le scrie Satan melodiile? Fa-ti singur versurile... Deathcore-u' nu-i chiar asa usor cum pare... Ca nu prea gasesti subiecte

| NiCkOtHeBeST explică:

Mda... nu, avem material de 3 albume dar voiam inspiratie! straight face