| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Se pare ca tot mai multe discutii incadrate in aceasta categorie se bazeaza pe muzica lui Bieber si a Selenei.Suntem expusi pieirii.
Sa discutam despre muzica rock si metal.
-Considerati ca opera metal este un hibrid muzical perfect si mult mai aparte decat celelalte subgenuri? Puteti da exemple de formatii ce au la baza o influenta de rock/metal combinat cu opera/symphonic si care va plac?
-Ascultati rock fiindca detine o consistenta lirica mult mai avansata decat celelalte genuri muzicale sau este pur si simplu o atractie a liniei melodice instrumentale?
-Digerati muzica underrated mai mult decat cea overrated? De ce?
Muzica ascultata de voi va influenteaza caracterul,personalitatea si temperamentul intr-un mod pozitiv? Credeti ca puteti fi influentati de muzica? Ce reprezinta pentru voi muzica?
Stiu ca nu va raspunde nimeni, dar eu mi-am facut de cap.

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=K-bzQEAEf94
Nu-i symphonic pur, dar sunt preferaţii mei în domeniu.

Nu pun mare accent pe lirică. MAi mult mă interesează cum sună instrumentalul şi chitara. Dacă îmi place cum sună chitara, sunt mari şanse să-mi placă toată melodia. Dacă sunt 2-3 acorduri repetitive, monotone şi nu-i scoc niciun intrument în evidenţă, poate avea cele mai bune/epice/fabuloase versuri din univers, pentru mine melodia tot o labă rămâne.
Şi mai sunt atent şi la voce. E important ca solistul/solista să nu lălăie şi să aibă voce masculină (în cazul în care e solist). Niciodată nu mi-au plăcut trupele ălea unde solistul are o voce de castrat.

Mereu m-am îndoit de gusturile muzicale ale majorităţii, care de cele mai multe ori se orientează spre jeguri muzicale. Nu spun că tot ce-i puţin cunoscut e şi bun. Sau că tot ce-i popular e naşpa. Queen spre exemplu sunt extrem de cunoscuţi, şi pentru mine, nicio trupă nu a reuşit să se ridice la nivelul lor.

Da, muzica influienţeză. Nu ştiu dacă chestia asta merge şi la mine, nu-s prea uşr de influienţat, dar poate mă influienţează fără să-mi dau seama. Dar atâta timp cât eu mă simt bine, puţin îmi pasă dacă mă influienţează în bine sau nu.

21 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Da,imi place in mod deosebit Black metal ul symphonic
Sa fiu sincer,ascult mai mult ce ascult pentru ca imi place cum suna piesa si nu ce imi transmit versurile,dar au si versurile un rol foarte important,asta poate si din cauza ca frecventez chitara si nu cant voce big grin
Prefer underrated.
Da,ma influenteaza,pozitiv,negativ, nu conteaza, daca nu mi-ar fi placut cum ma influenteaza, probabil mi-as fi dat seama ca ceva nu este in regula, si as fi schimbat ceva.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru RockNbeer):

Inteleg.Ce formatii BM-Symphonic asculti?

| RockNbeer a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Dimmu Borgir(si preferata),Septic Flesh(astia is Death Symphonic, dar sunt foarte tari), Stormlord, Emperor, Twilight Ophera.

| KristalPop a răspuns:

Nightwish parcă mai era metal simfonic.
Epica, Negură Bunget, Dimmu Borgir, Tristania, Leaves' Eyes, Lacrimosa, To-Mera, Symphony X, Delain... thinking
Cam atâta, ascult în mod special Nightwish, Epica şi Negură bunget.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru KristalPop):

Within Temptation?

| KristalPop a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Asta e... Am ratat una, doar nu voiai să-ţi spun toate trupe şi formaţiile posibile şi imposibile de metal simfonic. Am spus doar ce mi-am amintit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rap-ul detine o consistenta lirica mai avansata decat celelalte genuri. Da, muzica pe care o asculta ma influenteaza, dar nu mereu intr-un mod pozitiv, de cele mai multe ori e chiar invers. Muzica pentru mine reprezinta aproximativ totul, cand sunt trist, ascult muzica, cand sunt fericit, habar nu am cand am fost ultima data fericit, ascult muzica, orice stare as avea, nu ma pot abtine, tot dau drumul la muzica. La muzica rock, si ma refer la rock-ul ''agresiv'', da, ma atrage foarte mult instrumentala, dar in acelasi timp si versurile.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt initiat in rap.Imi poti da cateva melodii, artisti?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Bineinteles,muzica rap comerciala o stiu, si nu imi place.As dori ceva underrated si bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Underman - Semantic
Underman - Copilul razboiului
Underman - Sanatorium
Cedry2k feat. Carbon - Progresie Geometrica
Cedry2k - Babylonul Modern
2012 feat. Carbon - Amprentele Umbrei
SDST - Ingeri Deasupra Romaniei
Underman - Eroism Neautorizat
Underman - Purgatoriul vs. Dante
Raku feat Ombladon - Cautand
Raku feat. Cedry2k si Dj Faibo X - Prin foc
Raku feat. CTC - TV

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Thanks!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cu placere!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Gata.Le-am ascultat pe toate.Pot spunde ca imi place si rap-ul acum happy
Dar rap-ul bun este foarte underrated, concluzionand astfel nivelul de intelect al romanilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ma bucur ca ti-au placut.
Romanii prefera mai mult muzica de club si manelele, din cauza asta, cand este vorba de intelect, abia trecem de nivelul 1.

| Dumnezău a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cedry2k - Extreme
Cedry2k - Alt Exemplu
Cedry2k - Horror din Berceni
Carbon - Scantei de geniu ard in multime
Nwanda - Sinucidere morala
Jupiter & Cedry2k & Dragonu' - Cum am crescut
Pumn de Tarana - Scriu
Pumn de Tarana - Din beci
Haarp Cord cu Flou Rege - Nu ma pot opri din scris
Chimie cu Aforic - Omul Modern
2012 cu DOC si Cedry2k - Blitzkrieg

Sa traiesti! Daca iti plac, mai primesti si materiale din afara.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Dumnezău):

Ok,multumesc happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Http://www.youtube.com/watch?v=TrheSxzp_tQ&feature=player_embedded
Strofa lui DOC e, după părerea mea, cea mai bună bucată pe temă patriotică din rapul românesc. Sau poate e doar o părere la cald, dar mă îndoiesc.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai buna, inca e devreme, as zice, si e prea saraca recolta sa ne pronuntam.Cea mai dureroasa, clar da.Trist e ca multi, mai tristi ca situatia vin sa spune unora care nu vor sa-si vada tara ciopartita ca sunt ultra-nationalisti si-i acuza de protocronism si alte alea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Protocronismul e altceva. Una e să ții la țara ta și la integritatea sa, alta e să spui că suntem gaura din gogoașă, Tracia leagănul civilizației, dacii cel mai brav popor din istorie și alte aberații de-alde "Dacii - adevăruri tulburătoare". Eu nu mă consider patriot, deși, practic, cred că sunt mai patriot ca 90% din ăștia care flutură stegulețe de 1 decembrie prin piețe.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Tablitele de la Tartaria nu? laughing Nu pot sa inteleg cum asa ceva se considera scriere inteligibila de catre arheologi.

Unii largesc orizonturile protocronismului.Mi s-a spus ca sunt protocronist cand ziceam,mai in gluma,mai in serios,la o berula,ca mi-ar placea bocanc romanesc pe podul ala bengos din Budapesta si ca ar trebui sa ne luam mult mai in serios ca popor.Da',no, se schimba valorile cu timpul.Mie mi-ar fi placut azi sa fac rost de o poza a maresalului, s-o pun pe galbenul de pe steag, langa o zvastica, dar de unde!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Dumnezău):

Le-am salvat intr-un notepad si imi plac toate, bineinteles.Imi poti da si alte materiale din afara acum happy