| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog cum imi pot face o voce talentata, stiti ca la cantaretii talentati atunci cand canta se aude de parca "tremura" vocea daca stiti la ce ma refer cum ar fi :Agnes Carlsson, Celin Dion, Richard Marx etc.
Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Alex >D a răspuns:

Eu cred ca te referi la vibrato. tremolo ai la chitara electrica laughing. Sincer, chestia asta este specifica unui numar redus de artisit. ce ai dat tu acolo e ok, dar cauta Sebastian Bach ( ex- skid row ) sa vezi un vibrato nemaipomenit. Ei zic ( cantaretii, unii profesori de muzica adevarati ) ca tehnica asta o ai deja, trebuie foarte putin prelucrata, dar iti dai seama ca o ai. Nu multi reusesc sa-si valorifice vibrato-ul nici prin 1000 de exercitii. Tine mult de vocea ta.
Daca vrei sa te documentezi mai mult isi sugerez sa cauti manuale online, nu videouri pentru ca in mare marte sunt balarii. Am vazut si eu multe. si chiar nu au legatura.

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Acel tremolo are si un rol de a ascunde falsurile usoare la unele treceri sau la vocale prelungite, pe langa rolul expresiv. El se controleaza cu exercitiu si intra in reflex daca ai observat cantareti de opera pe muzica usoara - ei isi pastreaza abordarea cu care s-au obisnuit. Talentul e cu totul alta poveste - cum zice si Brigaela.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Multumesc pentru corectie, ai dreptate, le-am incurcat sunt unul langa celalalt in listalaughingoricum pe voce se intercaleaza, variaza si in volum si in frecventa tongue

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Talentul este, prin definitie, o calitate innascuta. Acel tremolo al vocii la care faci tu referire este obtinut prin exersarea, prin lucrarea vocii. Ia lectii de canto, profesorul te va invata cum sa-ti dezvolti si sa-ti lucrezi vocea si, daca ai o voce buna, in cativa ani, vei obtine rezultate vizibile.

| Bluef4 a răspuns:

Sa canti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa ai o voce bua trebuie sa te nasti cu ea, sau sa iei lectii de canto. Ceilalti care au mai dat comentarii au mare dreptate in privinta vocii.Eu iti urez succes daca vrei sa ai o voce minunata.winkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai simplu es sa bei oua de prepelita dor le spargi si le pui in cana eu am incercat si acum sunt la canto si am fost si la un concurs

| sofia_kiss a răspuns:

Trebuie sa te nasti cu voce, nu poti sa faci dintr-o voce groaznica o voce cum ar fi cea a lui Celin Dion e imposibil si trebuie sa exersezi fff mult

| lavynycutzika a răspuns:

Eu cred ca iti trebuie voce