| tzaka04 a întrebat:

Sunt prin Romania fani Janet Jackson sau Aaliyah? happy

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Mie unul imi place Aaliyah.Nu pot sa spun ca-s nebun dupa ea, dar a cantat bine, cat a apucat.

| Dumnezău a răspuns:

Jelli,mama,eu nu ma limitez la un gen plus alte cateva sub-genuri ale sale.N-ai ce-mi face, sunt polivalent.Ascult cu placere si Queen, si Aaliyah, si materialele vechi de la Maroon 5 si celtic folk,si suicidal,si rap,si Grieg sau Bach,si muzica turceasca, finlandeza, islandeza sau metal brazilian.But then again, cum imi place mie sa spun, am ascultat mai multa muzica decat asculta omul normal in vreo 150 de ani.

Poate asculti tu melodiile "gresite" de la ea.Are o arie vocala geniala, nici nu urca enervant si prefacut (cum face Macy Gray, de exemplu) si are ceea ce eu as numi sinceritate a vocii.Asculta "Four Page Letter".

Sau poate ai dat tu reply la raspunsul gresit, mai stii? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce raspuns scurt ai dat!
Si nu, m-ai inteles gresit. Si mie imi place Aaliyah, desi am ascultat putine melodii. Stiu ca esti polivalent, ceea ce iti prinde bine. Nu esti genul de mietalist incuiat. Dar chiar, asculti si muzica electronica? De care? Ca asa a zis o tipa. Nu m-am obosit sa intru pe profilul tau, si asa nu pot sa caut si sa ascult melodiile ca sunt pe mobil. Doar ca sunt curioasa.
Observ ca ai un simt critic si de observatie foarte bun, de asemenea.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca si asta e lung, eu ma retrag intr-un beci, si fara sa fie iarna nucleara.E tiparul standard ca sa explici ceva simplu, nu foarte plin de semnificatie.

Ascult si electronica, da.De la dubstep-ul bine lucrat, de obicei liquid dubstep sau unul mixat dupa melodii bune, cum ar fi Collect Call de la Metric - indie rock, pana la Ulver din era electronica, DNB si glitch hop.Si bineinteles, regii neincoronati, Faithless si The Prodigy. Ceva in genul asta :
http://www.youtube.com/watch?v=X_LpyAcN3ns

Eu ii consider pe cei ce spun ca tot ce e subgen al dance-ului e o munca de cateva secunde si butoane, plus lipsa cronica de talent, un fel de fanatici, doar ca mai cizelati decat gloatele religioase.Se lucreaza extrem de mult la ceva migalos, peste tot.Ca-i rock, sau dubstep, sau rap.Si nici nu cred in placeri vinovate.Pot sa ascult Negura Bunget, dupa cinci minute Chemical Brothers, iar dupa alte cinci, Simple Plan, adica pop-punk.E idiot sa nu asculti ceva doar ca face parte dintr-un gen privit in general ca slab.De aici excludem maneaua si populara moderna.De metalistul incuiat tot vreau sa scriu de un timp de blog, dar nu-mi gasesc timp.Pe profil nu stiu exact ce melodii electronice am, dar am de toate, cat timp e muzica buna.E crima sa omiti o melodie buna, doar din cauza unor pareri preconcepute, care nici nu origineaza in tine, ci ti le-ai insusit de la gloata.How dare you have an opinion!?

Parca asta ar fi primul reply ce mi-l dai, cand privesc remarca cu spiritul critic si cel de observatie.Revenind insa, de ce-s nebun? Doar pentru ca, tehnic vorbind, as mai avea doar 20 de puncte despartitoare intre zburdarea-mi libera prin libertate si internarea mea intr-un ospiciu, dpdv al caracterului schizoid? :))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu era sarcasm! Chiar ai dat un răspuns scurt, comparativ cu altele de-ale tale, oricum ţi-a intrat deja în stil. E tipic.
Da. Şi mie îmi place electro. Problema e că mulţi consideră acest gen unul slab, dar se munceşte mult la el, cu un instrument numit calculator şi sintetizator, zic bine? Sunt superficiali. Accentul se pune pe lucrarea sunetului şi nu a vocii, deci transmite totuşi un mesaj mai subliminal, aşa.
Răspunde-i lui BenBurnleyTheo la o întrebare despre marii mietălişti, dacă nu ai făcut-o deja. A descris foarte bine tipul ăsta de om, chiar dacă destul de scurt. Când o să am calculator o să scriu şi eu pe blog ceva de genul. Am promis. Numai să citesc plictisitoarea aia de carte!
Eşti nebun din multe puncte de vedere. Şi o să îţi explic, dar acum sunt la TIC şi mă grăbesc. În principal deoarece ai idei ciudate, nebuneşti şi scrii ciudat şi incoerent. Poate am eu ceva şi nu te înţeleg, nu te supăra. Editez răspunsul când ajung acasă de pe telefon.
A propos, pot să intru pe messenger pe laptop. Pot prin hotspot wi-fi de la telefonul mamei, dar browserele nu le pot accesa. Îmi dă eroare 403. Aşa că dacă ai chef să vorbim vreodată, vezi dacă nu am statusul ăla "i'm mobile". Mi-ar face plăcere.