| ♥ ღSellena♥ ღ a întrebat:

Vreau s ma duc la liceu Dinu >Lipati:-... c credeti este bine? pentru cei care nu stiu la Dinu Lipati, este un liceu d muzica:*mersi d rasp

Răspuns Câştigător
| AnnMccoy a răspuns:

Daca ai aptitudini eu cred ca ar fi cea mai buna idee pentru ca te realizezi prin asta. adica muzica este foarte apreciata de oameni. daca te-a multumit raspunsul meu... fundita?!

10 răspunsuri:
| Mary Marry a răspuns:

Eu sunt in clasa a 7-a la Dinu Lipatti la pian principal.Sunt din clasa intai.Pai este o scoala placuta, mare(avem o curte imensa cu asfalt, o scoala mare cu clase foarte mari si inalte, cu o cancelarie foarte frumoasa(cancelaria a fost un fost ''palat'' al unei printese, asa se zice. Iar scoala inainte de a devenii Liceu de muzica a fost scoala de maicute.)Inafara de asta mai are si un internat in care sunt si clasele de Teorie Muzicala.
La Dinu Lipatti asa se fac instrumentele:
Clasele 1-4:doar pian si vioara
Clasele:5-8:mai toate intrumentele posibile(flaut, chitara, oboi, violoncel, etc.)
Clasele 9-12(liceu):se poate abia din a 9-a sa intri si la tatru cat si la canto(clasic si folcloric), de asemenea stiu ca se fac si doar teorie muzicala, teatru muzical.
Directorul scolii este:Florin Nemes si de asemenea Ana Ioan.
Nemes(profesor pian)si Ana Ioan(engleza)
Materiile normale ca matematica, fizica, biologie, parca sunt mai mai usoare la mine la scoala, dar in acelasi timp grele.Asta si pentru ca din pricina materiilor vocationale si prin astea se numara si orele de intrument, etc.La care mergi foarte des si ocupa foarte mult timp din cel in care il petrecei la scoala.
Inafara de asta la scoala se face asa
Din clasa 1:teorie muzicala
Din clasa a 5-a:cor+lit.muzicala+in continuare teorie muzicala.
Din a 7-a:cor fac doar pianistii si chitaristii cred iar restul' merg sa faca orchestra, nemaifacand cor.Pe langa asta se face tot lit.muzicala si terie.
Eu pana aici stiu, ca acum abia intru in a 7-a.
Altceva...
A da, mai stiu ca din a 9-a daca te dai la teatru nu mai faci teorie si mai nimic din ce inseamna muzica iar din a 10-a nu se mai face mate, fizica, chimie.De aceea la noi la scoala nu se da Bac la mate sau la orice ce seamana. A parca nici biologie nu se mai face din a 10-a.Informatica incepe din a 9-a.
La instrumente, teatru, canto, etc.Se da examen in fiecare semestru, in care stai in sala doar cu profesorii si acestia vor trebuii sa iti dea nota. Daca ai mai mica nota de 7 poti fi exmatriculata.
Dar de exemplu la pian eu dau 3 examene pe an. Unul in noiembrie, unul in decembrie-ianuarie si unul prin iunie.
Si trebuie sa cant asa:la cel din noiembrie pentru ca se numeste Tehnicologic cant un studiu si 2 game.
La cel din Ianuarie:o melodie romantica, moderna, folclorica, etc.
iar la cel din Iunie:o sonata, un studiu si un Bach.
La restul nu prea stiu ce se facem dar stiu ca sunt 2 examene pe an.
Si casa afli mai multe uite iti dau site-ul original al Liceului:
http://www.liceuldinulipatti.ro/
A da mai e ceva.
In scoala intri doar printr-un examen pentru ca profesorii sa vada cat de talentata esti, ce abilitatii ai si daca esti buna pentru acest liceu.
Oricum este un liceu foarte greu de aceea nu oriceine il face...
Dar daca ai talent si chiar vrei asta iti urez succes si bun venit in grupul nostru de colegii de la Dinu Lipatti. :)

| RoxAnana a răspuns:

Pai asta depinde de tine. in primul rand trebuie sa fii facuta pentru asa ceva sa ai muzica in sange si sa fie ceva ce vine din interior sa nu pleci in cateva luni sau ani spunandu-ti ca nu esti facuta pentru muzica.trebuie sa iti alegi un instrument sau daca iti place intr-adevar canto clasic sau jazz. Eu una sunt in Enescu de 5 ani acum trec cls a 9-a fac flaut si pian si muzica e intr-adevar cea mai mare pasiune a mea:X:X bafta pe viitor

P. S: Dinu Lipatti se scrie cu doi de tbig grin
si trebuie sa te pregatesti f mult inaintea examenului de admitere care nu este deloc usor

| ♥ ღSellena♥ ღ explică:

Acum trec a 8-awinking

| ♥ ღSellena♥ ღ explică:

Ca mersi pentru rasp:*

| bogdanbogdan13 a răspuns:

In ce clasa esti? s-a terminat admiterea la liceulaughingasta daca ai terminat a 8 a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te duci

| silviaana a răspuns:

Da

| Crimen a răspuns:

Eu fac parte din liceul Dinu Lipatti, sunt la sectia de teatru. Este un liceu placut unde chiar inveti materiile vocationale si mai putin cele normale (mate, istorie geografie tongue ) Daca vrei sa intrii sa stii ca o sa-ti petreci foarte mult timp la repetitii in afara orelor si ca va trebuii sa stii si un instrument de cantat.

| floricica123 a răspuns:

As avea o intrebare ce probe sau dat la teatru pentru cei care sunt la teatru id meu slamalecu @yahoo.com