| faragriji a întrebat:

Vreau sa imi iau o chitara acustica. pe siteul Magazinul Muzica daca dai la Chitara Acustica gasesti mai multe tipuri de Chitara Acustica ci anume Chitara Jumbo, Chitara Dreadnought, Chitara Folk, Chitara Roundback, Chitara Resonator, Chitara Western cu 12 corzi, Chitara Miscellaneous Western. Eu vreau o chitara acustica simpla deci. puteti sa imi dati un sfat in legatura cu ce chitara ar trebui sa imi iau pentru un incepator. Care doreste sa invete sa cante la chitara. Multumesc de ajutor! Dau fundita... pentru cel care ma ajuta

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sa nu confunzi www.magazinuldemuzica.ro cu Magazinul Muzica de pe Calea Victoriei. In afara de particularitatile fiecarui model enumerat, in afara de marca, cel mai mult conteaza modelul si exemplarul pe care il alegi, si ar trebui sa fie probat intai. Deci sfatul meu dintai este sa iti alegi o chitara dintr-un magazin unde faci proba. Daca nu ai pe cineva cunoscut care sa te ajute, ai putea apela la viitorul profesor pentru un sfat privind modelul. Harley Benton a devenit o marca destul de populara din cauza pretului, si cred ca e ok pentru inceput dar numai incercata de cineva care stie sa se uite la finisaj, mecanisme, sa o auda si sa o incerce la mana. Am un prieten chitarist experimentat care s-a trezit cu modificari ale lemnului dupa cateva luni, fara sa fi tinut-o in umezeala, deci un sfat universal e mai greu de dat.

2 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Salut, o chitara acustica simpla costa cam 200 ron, sfatul meu e sa mergi la magazin si sa asculti mai multe modele, vezi care-ti place dupa sunet, culoare etc. Aici ai mai multe informatii utile pentru alegerea unei chitare: http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/01/cat-costa-o-chitara/ iar daca ai nevoie de un profesor, ma poti contacta.

| Psycho a răspuns:

[renunta la chestia cu fundita.cine te ajuta, o face pentru ca vrea, nu pentru fundita.]
nu ma prea pricep la marcile de chitari si alea alea.nici nu stiu care e cea mai buna.am si eu. da' nu e tocmai cum ar trebui sa fie o chitara straight face momentan n-am bani sa imi iau alta, dar odata si-odata tot o s-o schimb p-asta.
eu zic sa-ti iei chitara folk. piesele folk sunt superbe.si sunt usor de invatat.si le poti canta oriunde.la o petrecere, la o simpla iesire in parc cu amicii, in jurul focului de tabara, etc.
banuiesc ca-ti place muzica folk, nu?