| Nope23 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o chitara acustica. Imi puteti spune ce importanta are forma corpului, stiu ca sunt mai multe: dreadnought, folk, telecaster etc... Si imi puteti recomanda o chitara buna pentru incepatori? Si ce sa mai cumpar odata cu chitara? husa, tuner...

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Forma corpului are importanta in ton. Telecaster nu e acustica, e electrica. Nu iti pot recomanda daca nu-mi spui un buget. Poti sa-ti mai cumperi doar o pana, de husa n-ai nevoie decat daca iesi din casa cu ea, la cantari, tuner ai pe telefon, pc, nu ai neaparata nevoie, eu am inceput doar cu o chitara cu 5 corzi, fara nimic altceva. Apoi mi-am facut singur o pana din plastic, nu ma ducea capul sa ma duc la magazin sa iau o pana la 2 lei, am descoperit apoi ca acea chitara trebuia sa aiba 6 corzi, m-am rugat de-ai mei sa-mi ia o coarda "mica". etclaughing

1 răspuns:
| Nope23 explică:

Pai ca buget de inceput aprox. 450 lei...