| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb cateva lucruri..nu stiu daca e potrivit insa sunt doar curioasa.
Voi ce genuri muzicale ascultati rock/metale/altele?
Ce va atrage la genul muzical preferat, ce semnifica in viata voastra?
Ce ascultati cel mai mult si cel mai des(gen o trupa o melodie)? Intreb atat pentru a-mi imbogati cunostintele cat si pentru a va intelege. Am observat ca multi dintre voi asculta muzica insa habar nu au ce asculta, cum se scrie trupa sau macar ceva despre ea.Am vazut pe cineva pocind numele unei trupe care desi e newbie e foarte cunoscuta si si-ar merita respectul care i se cuvine.Altcineva spunea ca black eyed peas sunt misto...parerea lui, o respectam dar nu suntem de acord cu ea, cel putin nu eu

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Syndrome
Exedrium
Cargo
Truda
Slipknot
Dimmu Borgir
Slayer
Iron Maiden
AC/DC
Metallica
Lamb Of God
Rammstein
Pantera
Megadeth
Motorhead

18 răspunsuri:
| đɾεαmεɾ a răspuns:

Ascult rock, hip hop si house.Trupe:Lmc,Simple plan, Nu'est si altele)

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru đɾεαmεɾ):

Sunt curioasa si motivele care te-au determinat sa alegi acesta muzica.ce simti cand o asculti?

| izu15 a răspuns:

Desi sunt fata ascult doar hip hop romanesc. in proportie de 98%. e genul de muzica care imi place si ma linisteste saw ma ajuta sa imi regasesc ganduriile

| đɾεαmεɾ a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Nu stiu cum sa explic, atunci cand o ascult ma simt foarte bine, si intr-un fel ma relaxeaza(parca as intra in propria mea lume), deasemena simt ca ma si defineste aceasta muzica.big grin

| Tabaldak a răspuns:

Hmm buna intrebare dar eu nu am un gen de muzica preferat ascult muzica in functie de starea mea de spirit de exemplu acum ascult melodia asta http://www.repeatmyvids.com/watch?v=7xxgRUyzgs0&kmdom=youtube dar pot zice ca cel mai mult as asculta rock iar trupele mele preferate rock sunt: 1.Skillet,care au si una dintre melodiile mele preferate Monster. 2.three days grace 3.scorpions 4.metalica 5.Living in colour astea sunt iar melodia mea preferata este... Cult Of Personality:) http://www.youtube.com/watch?v=7xxgRUyzgs0

| iShadowz a răspuns:

Heii.
Ascult rock-metal,dar înainte obişnuiam să ascult şi pop. Şi acum mai ascult din când în când. Nu prea ştiu ce trupe să îţi dau ca exemplu. Pentru că sunt multe. Mi se întâmplă să ascult doar o melodie a unei trupe,iar celelalte să nu îmi placă. Nu pentru că aş avea o idee fixă,pur şi simplu. Mă regăsesc în toate melodiile pe care le ascult, unele când sunt tristă,altele când sunt în toane mai bune.Ce semnifică muzica în viaţa mea? Totul. Pur şi simplu totul. Dacă nu ascult şi nu îmi place [Justin Bieber,de exemplu-Nu săriţi acum pe mine, chiar nu îmi place] cred că totuşi tot trebuie respectat pentru că a ajuns acolo unde este acum. Chiar dacă îl urăsc şi sunt paralelă cu ceea ce cântă el. Nu toţi avem aceleaşi gusturi. However, în muzică, nu doar muzica contează. Conteaza şi versurile, şi cred că unii ar trebui să fie mai atenţi la ele pentru că sunt exprimate sentimente aproape prin toate versurile.
Cam asta e părerea mea. Sorry dacă te-am plictisit.
Byez big grin

| Alexandro9050 a răspuns:

Ascult rock (metal, punk si jrock), dubstep, formatii: skrillex, skillet, alice nine, metallica, iron maden

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ascult rock. În special grunge şi metal.
Rockul nu se ascultă din nevoia de a fi diferit. Eu ascult pentru că este singurul gen muzical care mă reprezintă şi "vorbeşte pentru mine". Ascult melodii apărute în urmă cu 30 de ani, cărora încerc şi astăzi să le înţeleg profunzimea. Muzica rock bună, necomercială nu se învecheşte niciodată, nu te plictiseşte. Cu cât este mai complexă, cu atât este mai epică, iar rockul este cu adevarat cel mai complex gen muzical. Ai nevoie de talent şi multă muncă pentru a compune o melodie ok şi ca ascultător, de o minte foarte descuiată. Faţă de celelalte genuri muzicale aici regăsim sunetul chitărilor, care dacă îl poţi înţelege, este sublim.

Ascult Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam, Amorphis, Guns N' Roses, Soundgarden, Lake of Tears, Megadeth, AC/DC, Testament, Pantera, Iron Maiden, etc.

http://youtu.be/r80HF68KM8g

| Yoh_Viktor_1979 a răspuns:

Eu ascult hip hop romanesc..adica toata muzica produsa de Parazitii si 20CM RECORDS...Rar mai ascult si rock dar nu prea ma incanta stilul.La hip hop'ul romanesc ma atrage libertatea de exprimare prin care sunt compuse cantecele.

| ComeToTheDarkSideWeHaveCookies a răspuns:

Eu ascult rock alternativ deoarece acest gen (de fapt toate ramurile rockului) transmite mesaje si sentimente puternice, nu ca justin bieber&co. Ascult acest gen pentru ca ma regasesc in el si intr-un fel, chiar daca e greu de crezut, ma linisteste. Ma atrage mai mult sunetul chitarii si al tobei decat muzica house-care e mixata pana la Dumnezeu. Ii respect pe oamenii care fac muzica asta deoarece au o alta viziune asupra lumii si o mentalitate diferita si mai realista( chair daca unii zic ca sunt drogati, betivi, nespalati si etc.). Ca trupe ascult Nirvana, Linkin Park, Muse, Rammstein, Him, 30Seconds to Mars, 3Days Grace, si multe altele.

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Eu am mai răspuns la o întrebare de-a ta şii ascult în general rock sau folk.
În multe dintre melodiile astea mă regăsesc şi pot să exprim simplu, printr-un cântec, tot ce nu aş putea.

Mă simt bine când ascult versuri de dragoste, şi mă face să mă simt mai bine atunci când sunt tristă.
Ascult tot ce mi se pare frumos şi tot ce are sens. Nu baby baby baby, oo.

Prefer melodiile cu versuri, care exprimă per total ceva, dar uneori mai am chef să ascult şi ceva house. Depinde şi de starea mea, cred.

Pa paa. C :

| vaali13 a răspuns:

Hip-hop,transmite exact ce vreau sa aud, aceleasi trairi si ganduri care le am dar ei le transpun in muzica, sa dau un nume mi-e greu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-rock si metal
-ascult o gramada de trupe si n-am chef sa le insir pe toate
-ascult genurile astea de muzica pentru ca ma reprezinta, imi plac mult de tot, ma fac sa ma simt bine oricand

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi exemple de trupe care iti plac te rog

| CautNume a răspuns:

Ascult rock pentru ca acest gen imi place. Unii din artistii si trupele care imi plac:Evanescence, Linkin Park, Coldplay etc..., dar uneori ascult si Jessie J (unele melodii), Adele, Eminem, Rihanna (melodii vechi), Sting etc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Eu ascult aproape orice de la One Direction pana la Disturbed,de obicei imi place o melodie daca ma reprezinta(cel putin pe moment). Poate intr-o zi sunt melancolica si pur si simplu vreau sa stau inchisa in camera mea fara sa vorbesc cu nimeni-in acest caz as asculta o melodie lenta probabil ceva cantat de Ed Sheeran,Avril Lavigne,Bruno Mars,Coldplay sau Birdy. Daca sunt furioasa prefer sa ascult rock (The Pretty Reckless,Skrillex,Evanescence,Paramore,Linkin Park).Si daca sunt vesela sau vreau sa dansez ascult hip hop (Driicky Graham,B.U.G Mafia,Parazitii...) sau dance (Inna, Katy Perry, Rihanna, Alexandra Stan, Matteo)

| FanChimii a răspuns:

Ascult rap, hip-hop românesc.
GEN : HAARP CORD, CTC, DOC, DELIRIC, CHIMIE, FLOW REGE, VLAD DOBRESCU, SPECII.
Consider că am ales acest gen, deoarece în muzica rap se transmit poveşti de viaţă şi tot ce înseamnă interes public.
MULTĂ PACE!

| HeaVVy a răspuns:

Eu ascult rock/heavy metal... Ascult genu asta deoarece ma reprezinta si chiar simt ceva din melodiile trupelor respective. TRUPE... 1.Slipknot (Before i forget, Dead memories, Duality, Psychosocial) 2. Linkin Park ( In the end, Points of authority, Papercut, One step closer) 3. Sex pistols ( Anarchy in the UK) 4. Avenged Sevenfold ( Dear GOD, A little piece of heaven) 5. Lordi ( It snows in hell). Si o gramada. P.S. : In paranteza e numele la anumite melodii de la trupa respectiva.