| Javelea_Axenia_1979 a întrebat:

Am nevoie sa aflu numele persoanei care detine acest CNP 1620831400492

6 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In mod legal nu poti afla aceasta informatie. Dar de ce ai nevoie? Cei de la Evidenta Persoanelor stiu dar nu au dreptul sa dezvaluie oricui aceasta informatie. Oricum e o persoana de sex masculin, nascuta la data de 31 august 1962 in Bucuresti dar asta banuiesc ca stii si tu ca exista semnificatia cifrelor din CNP pe internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da persoana respectiva ti a dat accordul sa ii faci public CNP ul?

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

CNP-urile in Romania sunt extrem de "publice" ca sa ma exprim asa. Sunt folosite pentru identificare la tot soiul de firme care nu stocheaza doar CNP-ul ci copii complete dupa CI-uri. Desi e ilegal exista o piata "neagra" a acestor date care se tranzactioneaza fara jena. Bineinteles ca e ilegal dar nu e chiar imposibil sa afli datele unei persoane dupa CNP daca ai relatii unde trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andreia67):

Nu la asta ma referea, ci la faptul ca exista niste legi care interzic publicarea datelor persoanle... asa cum face acest user.

| Petrovic a răspuns:

În primul rând ultima cifră nu este corect atribuită.

| Lioana a răspuns (pentru Petrovic):

Cum calculezi ultima cifra de poti sa-ti dai seama ca nu e corect atribuita?
Daca te referi la modul de calcul de pe wikipedia nu cred ca e scris corect. Mi-am calculat si eu ultima cifra conform acelei metode si nu e cea pe care o am in acte.