| Denis_Andrei_Sbircea_1986 a întrebat:

As avea o intrebare.Un nepot de care trebuie sa am grija e in clasa 8-a.Ei bine urmeaza examenul de capacitate si inscrierea la liceu.Ei bine aici vine problema ca nu prea ii place Istoria. Stiu ca nu se poate sa scape de aceasta materie dar macar sa fie mai putine ore de Istorie.Cum pot face asta? Sa il inscriu la un profil uman sau la un profil Real?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La profilul real se face mai putina istorie decat la cel uman. Depinde si de faptul daca-i plac sau nu stiintele exacte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce mai face, la ce profil este acum în 2019?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La real este o singură oră de istorie pe săptămână.

| Kitty a răspuns:

Eu am urmat profilul Uman in conditiile in care nici pentru mine istoria nu reprezenta o mare placere. Se fac 2 ore pe saptamana in timp ce la Real se face doar una. Materia este aceeasi, profesorii sunt in general aceiasi, deci nu ar trebui sa conteze prea tare Istoria in alegerea profilului. Totusi, la Uman se da bac-ul la istorie (istoria Romaniei), care mie mi s-a parut chiar interesanta si atractiva cand am inceput s-o aprofundez. Acum depinde si de ce facultate vrea sa urmeze si daca vrea Mate sau Istorie la bac.

| george001 a răspuns:

Nu se poate sa iei o decizie fundamentala pentru viitorul lui pe baza faptului ca o materie nu ii place. Putini sunt cei care accepta si apreciaza istoria (la modul de materie scolara cel putin) si totusi este esentiala pentru cultura generala a unui individ educat. Sa invete si gata!