| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va intreb o chestie despre educatia copiilor.Voi ce spuneti de acele persoane si romani dar mai ales de etnie roma care considera ca pui lor sunt cei mai buni? Indiferent de ce fac bine sau rau ii felicita si le ia apararea iar daca le spui ca nu e bine faci discriminare te injura si chiar lovesc.Am fost martora la un caz o prietena a iesit cu copilul ei in fata blocului iar un alt copil l-a lovit la zgariat foarte tare moment in care prietena mea la tras putin de mana pe acel copil sa il indeparteze de baiatul ei si atat ia trebuit ca a inceput scandalul ca de ce ia bruscat lui copilul, injuraturi vorbe grele si chiar s-a apropiat de ea mai mult de cat e cazul.Credeti ca e corect? Este o educatie sanatoasa pentru viitoarele generati?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cred ca un parinte ar trebui sa-si invete copilul ce este dreptatea si adevarul. Daca copilul a gresit, parintele ar trebui sa il invete sa isi ceara iertare, sa isi recunoasca greselile. In plus, cred ca ar trebui sa fie sincer cu copilul si sa il faca sa isi doreasca sa se perfectioneze, sa creasca, nu sa ii spuna ca este cel mai bun, chiar si atunci cand nu este. Cred ca e o linie foarte fina intre a fi cel mai bun in ochii celorlalti si intre a fi cel mai bun in ochii unui parinte. Un copil ar trebui sa stie ca in ochii parintilor lui este cel mai bun si ca parintele ii doreste doar binele, dar ar trebui sa fie sincer cu el insusi si sa isi dea seama de situatiile in care a gresit sau in care nu a fost atat de bun precum si-ar fi dorit. Cred ca lucrurile acestea tin de educatia primita in familie si de principiile de viata care le-au fost, sau nu, insuflate copiilor de catre parinti. Cred ca, in primul rand, ar trebui sa fim corecti si sinceri cu noi insine pentru a fi si cu ceilalti.

14 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe tigan nici cu biciul nu-l educi; iar asta este vina societatii ca nu ia masuri drastice impotriva C.N.C.D. care este total de partea anomaliilor manifestate de persoanele antisociale, fie ele tigani, maghiari, armeni, greci, etc, etc

| ralu312 a răspuns:

Si romanii fac acest lucru, probabil pentru a-si proteja copiii de conflicte, poate, insa acesti parinti ar trebui sa realizeze ca nu isi pot proteja copiii la nesfarsit si ca le fac mai mult rau copiilor, tinandu-i departe de realitatea sociala in care traim cu totii. Viata nu este doar lapte si miere, iar un copil sau un adult nu va putea fi niciodata perfect, precum si-ar dori.

| Freya1 a răspuns (pentru ralu312):

Nu am spus ca doar romi dar in marea majoritate a cazurilor cam ei sunt aceia care fac asta.La mall spre exemplu dadeau niste copii de romi cu mere in mall parintii discutau vedeau ce fac a venit paza si ia trimis de acolo atunci au inceput ca nu incape paza de copii ca ia luat masa lui mall etc.Sau o vanzatoare la magazin era cu marfa in brate si avea clienti multi un mucos tot de aceias ednie venise a 10 oara sa cumpere o bomboana iar vanzatoarea a spus sa stea un pic el a iesit afara si a mers dupa taicaso din nou scandal ca face discriminare ca nu crea sa ii serveasca copilul sa nu mai spun de vocabular realizezi ca nu a spus asa frumos dupa cum am relatat.Sa nu mai spun ce vocabular colorat au inca de cand incep sa vorbeasca si cat tipa asta e arma lor de baza injuratu si urlatul

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ralu312):

Tarile pe care acum le consideram civilizate, pana in urma cu aprox. 100 de ani, foloseau ghilotina si spanzuratoarea pentru corectarea persoanelor antisociale! corect!?

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Peste tot exista intrebarea mea.Acei parintii constientizeaza ca o sa ajunga copii lor scursuri a societati? Realizeaza ca nu e bine ce se intampla si ca nu asa se proedeaza si au nevoie de educatie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Da; dar chinezul spune : tara-i bogata, nevoile sunt mari, iar imparatul si calaul sunt departe! pricepi aluzia?

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da inteleg

| ralu312 a răspuns (pentru Freya1):

Inteleg. Am vazut si eu un caz in care niste copii rromi rupeau din radacina florile dintr-un spatiu public, iar cineva care se afla pe partea cealalta a strazii a strigat catre parinti (care erau pe banca, langa copii si nu faceau nimic) sa nu isi mai lase copiii sa smulga florile. Problema este ca nu se iau masuri la un nivel mai inalt si cred ca parintii ar trebui educati mai intai, pentru as putea educa si copiii (dar oare vor putea fi combatute aceste obiceiuri sau mai bine spus cand vom vedea oameni civilizati pe strada si ce ar trebui noi sa facem pentru a-i vedea?) Atunci cand am spus ca si romanii isi protejeaza copiii, ma gandeam la altceva, la parintii care isi protejeaza copiii mult prea mult, nu la cei care se implica in scandaluri. Intr-adevar mai multi rromi decat romani produc astfel de situatii.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie lasat copilul de mic, ce inseamna conflictul si bataia pentru interese.
Daca spui unui copil ca nu e voie, nu pricepe. Degeaba sa-i spui ca soba sau vasul cu mancare "arde" sau "e fierbinte", el nu va sti ce inseamna, pana ce nu simte siii spui atunci!

Noi in copilarie zilnic ne-am batut, atat intre frati, cat si afara, cu ceilalti. Cei mici au "incasat-o" de la cei mari si asa s-a invatat respectul fata de cei mari. Curios, dar fricosi au fost doar cei ai caror parinti le-a sarit in aparare.

Eu sunt de parere sa lasi copilul sa cada, chiar daca-l va dura. Data viitoare va sti de la ce sa se fereasca.

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Da e adevarat dar ii las sa invete lucruri da ii supraveghezi.Nu poti sa vezi cum copilul tau distruge un magazin sau rupe capul altuia si tu sa te uiti doar sa nu intervi si mai mult daca vine celalalt parinte sa te mai si iei de el ca ce are cu pramatia ta care devasteaza si da in cap.Una e sa il lasi sa se joace si sa se impiedice si alta e sa distruga si sa fie violent cu copii nevinovati

Bula
| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Viata e o lupta, e bine sa se invete de copil mic.
Si nu te legi de alti copii, ci vorbesti cu parinti lor, ca EI sa-si educe copilul. Discutia insa trebuie sa fie calma, altfel se vor bate parintii si vor rade copii big grin

| whatevernvm a răspuns:

Își apără plozii, măcar sunt capabili de iubire. Primitivă și instinctiva, dar iubire. Ei nu vor fi emancipati

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Mai sunt si cazuri de genu,se poate chiar mai rau.
Mai ales romii adopta o metoda aparte de eductie, dar nu sunt singuri, mai sunt si romani printre ei.
Ciudata intamplare si evident ca nu e corect.
Educatia nu a fost niciodata prea sanatoasa, se vede si in generatile actuale, dar cele viitoare...

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Corect