| ZaKid a întrebat:

Cum ati integra in colectivul clasei voastre un copil de etnie roma?
Fara raspunsuri in bataie de joc! happy

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Simplu ...nu l-as integra!
nu imi pasa daca sunt rasist. asta e parearea mea!

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Nu pot sa cred ca traim in secolul 21 si inca ne facem probleme daca cineva e tzigan sau nu oh go on
ce conteaza? ma rog, mai fac ei magarii prin Europa si etc, dar tot oameni sunt si ei.
Si romanii pot fi nespalati, nacinstiti, micinosi, si in comparatie cu ceea ce fura Basescu, Boc etc, tziganii sunt gainari.
cum adica cum il integram? vorbim cu el, normal(fara scarba, mila, compatimire, retineri). Eu am un coleg tzigan si e foarte de treaba, cred ca e cel mai de treaba dintre toti colegii mei, chiar e colegul meu de banca. Si nu doar eu, toti colegii vorbim foarte frumos cu el, pentru ce e de-al nostru, face parte din "noi", noi il respectam, el ne respecta. Nu ne-a disparut vreodata ceva din clasa.

| claudsadas a răspuns:

Simpu si usor...il consideri ca o persoana oricare.nu trebuie ajuns la rasism pentru ca cred nu ca nici voua nu vear conveni sa fiti indisciminati pentru a avea alta nationalitate sau culoare a pieli, etc...cine nu crede sa mearga in alta tara sa stea cateva luni si isi va da seama despre ce vorbesc.

| hannibal a răspuns:

Pur si simplu te-ai purta cu el ca un copil normal.

| Raluuu a răspuns:

1 temele nu se fac aici.
2 cred ca l-as accepta, atata timp cat nu ar umbla prin ghiozdane, si ar avea o educatie cat de cat buna.nu toti sunt la fel, luati exemplu de la Connect-r., mie omul asta mi se pare foarte tare, a avut ambitie si a reusit!

| Roxy1993 a răspuns:

Pai la mine in clasa stam cate 3-4 in panca, stau eu cu o fata si un baiat ( de etnie roma ) e foarte ok.

| GaByTzU_5045 a răspuns:

Numi vine sa cred ca spun asta dar eu pana nu mi-a spus cel mai bun prieten al meu ca e de etnie roma (rrom) eu nu stiam si suntem prieteni vorba aia de cand eram mici! Pai foarte usor si tratatil ca pe ceilalti canditiva cai roman!

| ZaKid explică:

Am specificat Fara raspunsuri in bataie de joc!
Asta este o tema pentru cultura civica.

| glamvintage a răspuns:

Cred ca aceasta sarcina ii revine in intregime copilului. Comportamentul sau, atitudinea sa fata de ceilalti...Important este ca el sa nu se vada ca fiind diferit de colegii sai, educatia primita de la parinti, in acest sens, este extrem de importanta! Este un copil ca toti ceilalti.