| anonim_4396 a întrebat:

Aţi fi de acord să adoptaţi un copil?
Aţi putea să îl iubiţi ca pe propriul copil?
Genetica îşi va spune cuvantul sau va fi in funcţie de cum îl educaţi?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

1.Aţi fi de acord să adoptaţi un copil?

Da, dar numai daca as avea destui bani pentru a-i oferi tot ce are nevoie + timpul pe care trebuie sa-l petreaca alaturi de parinti

2.Da

3.In ceea ce priveste personalitatea tin sa cred ca genetica influenteaza doar intr-o mica masura, cel mai important factor fiind experientele pe care acel copil le are de-a lungul vietii. (in principal pana la 20 de ani)

In ceea ce priveste trasaturile fizice si inteligenta, cred ca genetica te poate influenta destul de mult, daca nu chiar foarte mult.

38 răspunsuri:
| CodreanuC a răspuns:

Eu am alt tata de la 7 ani si ma iubeste chiar si 10 ori mai mult decat cel natural

| nukemdfkz a răspuns:

1. Dacă nu aș putea face un copil, da.
2. Depinde de persoană.
3. În legătură cu ce?

| LostInPark a răspuns:

1.Da.
2.nu....E ceva chimic la mansarda, sa-ti explice astia din maternitati cand fug pe acolo cu sampania in mana.
3.E doar genetica, pentru ca poti adopta un criminal fara sa-ti dai seama, dar si un spermatozoid de al tau cu o informatie dezaxata de la chipsuri si bere, iti face acelasi cadou.
Deci intrebarea nr 3 e degeaba. happy

| anonimg a răspuns:

Adoptat sau nu, o educatie facuta cu dragoste poate sa invinga defectele rele ale geneticii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Personal iubesc orice om, caci este Creatia Lui Dumnezeu!
Cum sa nu iubesti un copil?
Daca ma puneti sa dezvolt?
Genetica are un cuvant GREU de spus!
Educatia?
Da! Interesant! Dar noi suntem pregatiti ca prin EDUCATIE sa reformatam, ca sa zic asa, genetica?
Vreau sa spun ca am adoptat! Stiu, sunt in subiect!
Ambele chestiuni sunt cam sperietoare!
Dar IUBIREA este PUTEREA SUPREMA!
Aveti asa ceva?
Credinta!?
Daca nu...lasati pe altii!
Credinta inseamna suferinta, umilinta, disperare, in unele momente, CORECTITUDINE!
E greu sa le treceti si la propriul copil, mai ales daca sunteti FEMEIE!
Nu va inchipuiti insa, ca un copil este ca un caine sau o pisica!]
Nici alea nu accepta SCLAVIA!
Ca sa adoptati un COPIL, voi trebuie sa invatati ca sunteti si deveniti SCLAVUL, in sensul cel mai FRUMOS al Credintei!
Ca drumul va fi LUNG! Ca nu trebuie sa gresiti cu nimic!
Deci nu va gandirti la COPIL ci la VOI!
PUTETI? SAU NU?
Viata pare grea oricum, dar sa-ti atribui o FIINTA de aceeasi specie cu tine este o mare responsabilitate.
ca atare, cautati intai in INIMA, CREDINTA, TOLERANTA, lasati tampeniile cu educatia versus geneticii! Darb tineti seama si de aceste aspecte!
IUBIREA ESTE PUTEREA TOTALA!
Daca puteti este OK. Daca nu? Lasati asa cum este!

| darkhell217 a răspuns:

M-am gandit la asta uneori, ca si cum l-as salva daca as face asta, nu o sa fie usor dar da, l-as iubit tot la fel, conteaza si cum il aduci dar si genetica uneori, depinde de persoana

| Alexa_Timis_1979 a răspuns:

Buna cf Natalia

| ionutrusin a răspuns:

Da, se poate. Si educatia conteaza dar si gena...