| troleibuz a întrebat:

Ati face copil daca ati suferi de depresie sau orice alta boala psihica care s-ar putea mosteni pe cale genetica?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ar insemna ca si copiii sa treaca prin aceste lucruri... atunci probabil ca nu. Nu as vrea sa ii condamn :/

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca seamana cu tine oricum ii condamni...

| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

Hi... m-ai ranit sad

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

N-ar fi prima data. sad

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De acord cu @DoarBogdan. De ce să fa copii dacă știu că sunt 50% șanse să-i fac defecți?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Eu nu i-as face nici sanatis, d-apoi cu probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Asta personal nu as consideta egoist. Mai ales in cazul depresiei.
Exista factori genetici care pot influenta declansarea depresiei mai usor in cazul unor oameni.
Acum pe bune, depinde cum imi cresc copilul. Sa nu il bati, sa il respecti, sa ii asigur conditiile necesare educatiei si sa beneficieze de ceea ce are nevoie, sa ii oferi validare, ascultare, dragoste, atentie.
Eu am avut depresie chiar la 9 ani (am fost diagnosticată) si am avut si peste 4 ani. Asta nu inseamna ca nu pot invata din greselile parintilor si nu imi pot creste copilul mai bine.
Sa fim seriosi, cu toti am suferit odata in viata de ceva. Anxietate, depresie, OCD. Asta ar insemna sa nu mai facem copii deloc.

Dar daca e sa vorbim de tulburari care pe bune se pot mosteni, cum ar fi schizofrenia. Da, as face. Sub niste conditii clar stabilite:
-eu sa fiu 100% lucida, sub tratament si apta pentru grija acelui copil si pentru trairea vietii in general
-si as as monitoriza foarte atent copilul si as fi mereu alaturi de el

Da, as face in aceste cazuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia nu se moștenește genetic.
Doar tulburarea bipolara, psihoza și schizofrenia. În general depresia este cauzata de factori de mediu, factori psihosociali, în cadrul altei boli mai grave, sau din cauza singurătății /dezechilibru chimic al creierului.
Poți fi predispus într-adevăr, dar nimeni nu te pune sa te izolezi de societate din propria inițiativa.
Dacă depresia este tratata din pripa atunci poți trai bine fără sa o resimți mereu. Contează sa nu fie bine înrădăcinata în subconștient.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

10 fete o sa am sau mai multe

Răspuns utilizator avertizat