| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege, sa faceti un copil sau sa adoptati unul? De ce una de ce alta.

69 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Aleg a 3 a varianta, nu am nevoie de un copil, un stress in plus, deci nu eu laughing

| DenisIonut01 a răspuns:

Hmm asta se decide in cuplu, degeaba eu vreau sa adopt daca ea nu vrea.

Binenteles oricine isi doreste un copil a lui dar nu vad nici o probla prin a adopta un copil, acel copil care ii oferi de fapt o familie o sa te iubeasca poate mai mult si o sa te aprecieze pentru gestul facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E in firea naturii sa te gandesti la propriul copil prima data

| Doub a răspuns:

Sa fac un copil.thinking

| minrest a răspuns:

Numai cine nu poate face se gandeste la adoptie, asa ca ai pus problema gresit.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Nu prea. mai mult ma gandeam ca sunt atatia copii care isi doresc o casa si o familie. de ce asa multi oameni mai fac copii in loc sa adopte. si nu confunda cu "trebuie" sa adopte, intreb de ce sa nu adopte.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum inteleg. Cresterea copiilor e un proces foarte dificil, greu de condus, un element in plus care sa lege pe copil de parinti e binevenit, iar acesta este apropierea genetica. Produsul final nu este un copil crescut mare, ci un copil bine crescut, educat, care isi poate atinge potentialul. Iar scopul asta e improbabil sa il atingi in orice caz, sa micsorezi sansele prin pierderea unui element de lagatura intre parti nu e o strategie buna. Pe de alta parte, daca adopti copii pe langa cei naturali, ce zic acestia? Nu se simt nedoriti? Te salut.

| Wøodenpints a răspuns:

Nimic din astea două.
În primul rând nu-mi plac copiii. Și nu e vorba că nu-mi plac copiii altora pentru că nu-s ai mei. Nu-mi plac mie copiii la modul general. Sunt mici, fragili, urlă, bălesc chestii, se cacă pe ei și trebuie să-i păzești ca pe butelie să nu mănânce otravă sau să bage degetele în priză și să moară. Eu nu văd nimic drăguț în așa ceva. Sunt multe chestii care mă satisfac ca om iar copiii nu se numără printre ele.
De adoptat nici nu poate fi vorba. Adoptă doar ăia care din cauza unei probleme medicale nu pot avea un copil și totuși simt nevoia să îngrijească ceva mic și plăpând ca să simtă că viața lor contează și să-și dea un scop propriei existențe.
Oricum faza cu adoptatul iese din calcul în cazul în care aș fi vrut copii. Mi se pare grețos să crești în propria casă un plod din părinți posibili țigani, bețivi sau ambele.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

De ce să fie grețos? Dacă un copil a fost făcut accidental dintr-un cuplu de depravați atunci are copilul acela vreo vină și îl consideri fără viitor!? E doar un copil pe care-l poți crește cel puțin la fel de bine ca pe copilul tău natural dacă e sănătos, la fel și o rozătoare, la fel și un motan. Nici eu nu concep(nu aș agrea) să cresc copilul unor asemenea oameni, dar nu înseamnă că n-aș fi în stare!

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Și atâta timp cât există mentalități de genul, vor exista și depravați care să toarne copii în prostie pentru că are oricum cine să-i crească.
Just, copiii n-au nicio vină. De vină sunt autoritățile care nu i-au castrat pe ăia la timp.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Da, inteligentule, de-aia toarnă unii copii, fiindcă se gândesc că există alți proști care să-i crească. Alte perle mai ai de scos?

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

" De vină sunt autoritățile care nu i-au castrat pe ăia la timp" daca ar fi sa gandeasca asa ( ceea ce nu ar fi rau ) ar trebui si tu sa fii castrat si multi de genul (care nu le plac copii / nu ar fi in stare sa ii creasca ). majoritatea care nu vor sa faca copii, fac copii din greseala si dupa pentru ca nu sunt in stare sa aiba grija de unul, il lasa la biserica sau dq mai stie pe unde. cum e si prostia de la D&S, care proasta nu il lasa pe baiat sa faca sex fara prezervativ pentru ca se crede mare star por.no si "stie el cand ii vine si se "abtine" ". ce sa mai zic de atatea accidente in care prezervativul se rupe, o sarcina e inevitabila.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pisi. Ți se dă un test IQ și ți se evaluează situația financiară și posibilitatea de a evolua pe parcurs. Pici, rămâi fără boașe.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Pai stai asa "pisi". ti-am vazut unele raspunsuri, prost nu esti. presupun (nu am de unde stii sigur) ca ai o situatie financiara macar medie, deci nu ar trebui sa iti taie mostenitoarele dupa spusele tale, dar tot ar trebui pentru ca nu ai creste unul in caz de o greseala. intelegi tu?

eu zic ca nu conteaza numai ce ai zis tu. degeaba esti toate spuse de tine, dar tot nu ai creste unul daca l-ai face din greseala.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 24 de ani, e normal să nu vreau copii. Poate dacă se întâmplă peste mai multă vreme, și vrea și mă-sa, nu zic nu. Da eu n-aș fi deloc un tată bun.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

"Da eu n-aș fi deloc un tată bun." esti narcisist, te doar doar de tine sau de ce zici asa?

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt narcisist. Și chiar n-aș fi un tată bun. Întrabă-mi prietena.

| Felys a răspuns:

In general orice om isi doreste sa aiba propriul lui copil,totusi atunci cand acest lucru este imposibil din punct de vedere medical,se accepta si adoptiile, foarte rar sunt persoane care desi pot procreea proprii lor copii si chiar au deja mai si adopta, dar eu sincer nu as putea in veci, in fine, fiecare cu parerea lui

| MskDesign a răspuns:

Eu am deja un baiat si ma gandesc pe viitor sa adopt un copil, dar asta depinde si foarte mult de legislatia in vigoare cand voi face acest pas.Sunt convins de amandoua variante, pentru ca nu vad ca atati copii abandonati sa sufere, pe care "Dumnezeu" nu ii vede nici macar la televizor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu am niciun fel de copil. Dar mai bine fac unul al meu decat sa cresc unul facut de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam complicata întrebarea. Dar cred ca ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi orice om încearcă mai întâi să-l facă. Și nu că așa își dorește orice om, dar e firesc să o faci dacă poți, nu? Fiecare după posibilități. Însă să adopți când poți să-l și faci e ceva mai delicat...la nivel psihologic. E ca și cum ai cumpăra un bibelou și dacă se sparge nu vei suferi așa rău. Eu așa mă gândesc la acești oameni care ar putea alege să facă asta(chiar primul copil să fie adoptat).

Cred că adopția e mai degrabă o unică soluție pentru cupluri homosexuale, deși clar vor avea dificultăți, dar există și șanse să se dezvolte copii mai sprinteni la minte decât dintr-un cuplu hetero. Nu cunosc personal, dar de ce să nu existe?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il fac pe-al meu.
Si daca nu pot, adopt.

| Prezidentul a răspuns:

Depinde. Prima, ca sa o evit pe a doua. happy

Decat sa adopti un copil care sa isi caute parintii "biologici" pe la 18 ani, mai bine faci tu unul.

| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

Numai in telenovele vezi copii care-si cauta parintii biologici la 18 ani, care prin absurd le-ar mai oferi si o viata mai buna.

| Prezidentul a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si in realitate. Am dat de asemenea specimene.winking

| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

Daca tot niste specimene l-au cules ca sa-l educe...si sa-l creasca superficial.

Răspuns utilizator avertizat
| Happyjump a răspuns:

Mai bine faci unul, cine stie din ce familii si ce neamuri bolnave mintal provine copilul ăla.

| Kyılε a răspuns:

Ambele. De bunatate.

| Addaa1998 a răspuns:

Ambele variante

| anonim_4396 explică (pentru Addaa1998):

Dar ce ai prefera prima oara? sa faci un copil sau sa il infiezi?
problema e ca multi copii (nascuti de mama lor) daca infiezi alt copil au proasta impresie ca ei nu mai sunt " de ajuns" si chestii de genul. apar probleme din toate partile dupa

| madamme a răspuns:

Ambele variante. Daca iti doresti un copil, nu conteaza prin ce metoda se indeplineste

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Pai...n-am eu varsta necesar, dar:
Daca faci un copil vei sti ce calitati morale are, cum se va comporta, etc etc. deoarece o sa se comporte aproximativ ca parintii lor.
Dar, daca adopti unul, cand va creste( 15-20 de ani), se va comporta altfel decat vei vrea tu. Pentru ca nu e al tau, iar mentalitatea, modalitatea de a gandi e diferita. Unii zic ca daca adopti un copil de bebelus de la orfelinat, va fi diferit deoarece il vei invata ce vei vrea tu, dar DEGEABA, deoarece el isi va mentine intuitiile morale de la parintii lui adevarati. Da, va manca ce i-ai dat tu sa manance, se va comporta(pana la o anumita varsta) cum l-ai invatat tu, dar la un moment dat va merge pe alta cale, deoarece nu are ADN-ul tau. nu este AL TAU si gatabig grin Sper ca ai inteles.

| anonim_4396 explică (pentru LoveStoryLoveYou):

Crezi ca proprii tai copii au „intuitii morale" si alte balarii ca ale tale tot timpul? Nu ai cum sa ai un copil ca si copie de a ta. E normal sa fie diferit. Fiindca poate sa gandeasca si singur...

Baza tot printr-o educatie buna se pune.

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Dar, daca de exemplu mama lui e o curva, de cele mai multe ori asa e si copilul ei. La asta ma refeream. Copii nu sunt o copie a parintilor, dar au cea mai mare majoritate a valorilor, ca si parintii lor.

| anonim_4396 explică (pentru LoveStoryLoveYou):

Tu te auzi doar ce debitezi? Daca adopti un copil de la o mama curva inseamna ca acel copil va fi tot curvar? De ce? O sa-l educi tu sa fie tot curvar?

| LoveStoryLoveYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai. Dar, tot cam asa se va comporta. Am zis, de cele mai multe ori..Nu vezi cate cazuri sunt... Eu mi-am dat opinia, ok? A intrebat ce parere aveam despre 2 situatii. Eu mi-am exprimat opinia.

| anonim_4396 explică (pentru LoveStoryLoveYou):

Opinia ta e retardata. Daca pentru tine a fi curvar este genetic ai o problema, ori asa cum ai si zis de cand ai postat prima oara: esti prea mica sa-ti dai cu parerea.

Pa!

| Coquineagra a răspuns:

As face un copil ca sa am sani putin mai mari, dar dupa ce il nasc, il dau spre adoptie, ca nu as mai nevoie de el.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Imi place umorul asta... cred ca ii zice negru parca?

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii zice adevar.
nu ai mai auzit de femei care nu vor copii?
in plus, doresc sa-mi indeplinesc fantezia de a alapta un barbat, sau mai multi.
nu ma excita sa hranesc un bebe.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Îmi dau seama ce fel de bărbat ar sta cu tine pentru a-l alăpta pe el, și nu pe copilul pentru care te-a însămânțat.

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ceva de alaptarea tatalui copilului?
as alege sa fiu un fel de mama-surogat pentru cineva care nu poate face copii, cuplu, tata singur, sau mama singura.
o situatie win-win.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Hai, gata, umorul tău bolnav păstrează-l pentru scenarii la filme ca „A Serbian Film".

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ce vrei.
btw, A serbian film a fost meh. ma asteptam la ceva wow in materie de sick.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Tocmai de-aia am zis adineauri să faci tu scenarii mai bune. Pricepi acum?

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa ce? sa ma impuste lumea cum a facut cu regizorul filmului "Salo o le 120 giornate di Sodoma", dupa ce a fost lansat la cinema?

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Ești simpatică tu așa, dar mai taci dracului odată! laughing Gata. Nu mai face chat aiurea cu mine pe întrebarea asta.

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Aolo, asa usor te lasi batut?

http://pix.iemoji.com/sbemojix2/0419.png

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Desigur. Ce rost are să continui să citesc niște nonsensuri de la tine și de la Ud-nșliț? Gândirea voastră haotică se termină într-un singur cuvânt: contracepție. Mai turnați aberațiile voastre și cu alții, vă rog. Fiindcă nici amuzant nu mi se (mai) pare.

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing deci tu crezi ca in viata reala nu torn "nonsensuri" de genul si altora, doar aici, pe un site.
ce sa zic, m-ai prins...ma dau si eu pe aici in spectacol, ca real, clar mi-e teama ca ma baga cineva la puscaria nonsensurilor.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Nu știu eu, măi fată, nu mă întreba pe mine. Spun și eu din ce se aude...ce zice lumea.
https://youtu.be/nT4MGze7RZo?t=29s

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in plus, tu te-ai bagat primul in seama cu mine, si cand nu am facut altceva decat sa-ti raspund (nu am gresit cu nimic, in fond), tot tu te plangi si strigi in gura mare sa tac dracului.
tu esti sanatos?

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh asta era laughing
presupunand ca ar fi adevarat, te oftici ca nu ai fost si tu printre cei care au vorbit cu mine si nu au apucat/meritat sa mi cunoasca cu adevarat nonsensurile (si care gandesc ca sunt altfel real decat pe site)?

ai putea sa ii ignori pe cei care gandesc preposterous, diferit de tine, dar ce-ti mai place si tie...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este coquineagra, thepagemaster si aveti chef de dume proaste?

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai stai laughing
who dafuq is thepagemaster?
te referi la cea care mi-a raspuns la o intrebare, si dreacu a inteles ce a balmajit acolo?
coquineagra e numai una bah.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

La ce vocabular de 14 ani ai, tin sa cred ca esti ea. ea si cu point sunt plini de "dume" din astea asa ca ---

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca multi psihologi afirma ca paranoia este boala secolului XXI, nu depresia asa cum se tot mediatizeaza. big grin

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca in viziunea ta am un vocabular de 14 ani, atata timp cat m-am luat de tine de pe toate conturile.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Dar vorbeste draga elevat. Il dezamagim pe Endoryus. Macar sa scriem dume proaste intr-o limba pe care nici n-o intelege. Sigur ne da si funda numai ca sa ne caram de la intrebarile lui. laughing

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii sa faci diferenta intre paranoia si point made.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Mai ales fetele sufera cel mai mult de paranoia. Stiai? big grin Cum ca eu as fi ofticat ca... ce ziceai mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru Coquineagra):

Nu imi amintesc sa te fi "luat "de mine asa ca nu de aia ziceam. cu "bah" si alte cuvinte de mentalitate redusa, ma refeream. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e paranoia dar imagineazati ca si pe cei de la TA ii iau mai in serios de cat te iau pe tine, deci pune 1 si 1 la cap si dati seama ce inseamna.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Endo, cred ca deja nu-ti dai seama ca faci schimb de roluri cu mine in ceea ce priveste aceste dume proaste. laughing

| Coquineagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca nu-ti amintesti, memorie pe masura inteligentei, si mai ales, nu ai facut cunostinta cu sabia mea de samurai bengoasa.
de ce se ia el de mine...ca am un tic verbal, ca pun h dupa ba.
gangstereala adolescentina data dracului, ce sa zic...

| Maris_Emilia-Ioana_1990 a răspuns:

Ambele variante

| Alyna_Craciun_1999 a răspuns:

De ce sa adopti un copil daca poti sa il faci, este alta legatura intre o mama care si-a nascut copilul si una care il adopta. Mai este si partea in care femeia respectiva nu poate sa faca copii atunci da ..este o varianta si adoptia happy