| bluenchant a întrebat:

Bună, am o problemă cu tatăl meu vitreg.El se ceartă cu mama mea de când sora mea mai mică s-a nascut (pe data de 31 aug 2021).De atunci eu și bunica mea (mama lui mama) îl uram pe tatăl meu vitreg (Dragos). Dragoș a încercat de câteva ori să mă scoată din casă și să nu mai vorbesc cu mama mea. Exemplu eram într-o seară, m-am dus la dus noi după ce facem duș deschidem geamul și dacă cineva uita nu era bine, eu am deschis geamul și eram sigur ca m-am uitat pe geam și am spus : wow ce mult a durat să fac duș. După ce am ieșit din baie tatăl meu vitreg mi-a spus vezi ca nu ai deschis geamul. Cobor eu, mama și tatăl meu vitreg. Dragoș îi spune mamaiei mele ca nu am deschis geamul și ea se supără, mă duc în baie și plâng ca știam ca o să fiu pedepsit grav. Mama intra să vadă ce durează așa mult și mă vede plângând și după vine Dragoș și începe scandalul.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilarii si neintelegeri de copilas mic...
Discuta cu mama ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai?

| anonimg a răspuns:

Sunt mulți copii, tinerii și adolescenți care suferă din pricina părinților lor, fie că sunt părinți naturali sau vitregi.
Toți acești copii n-au cui să se plângă. Dar avem în ceruri un Părinte care ne iubește în ciuda defectelor noastre. Apelează cu încredere la El. În singurătatea ta, te poți pleca pe genunchi, și în gândul tău și în cuvintele tale poți să-i spui lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Promisiunea Lui este că El ne va asculta mai înainte de rosti cuvântul. Tatăl nostru ceresc știe cu ce probleme ne confruntăm. Lumea din jurul nostru este condusă de spiritul celui rău, pentru că tot răul vine de la cel rău. Prin rugăciune către El, Dumnezeu poate face mult mai mult decât dacă nu ne-am fi rugat Lui.
Spune-I tot ce ai pe suflet, și în cuvintele tale. Nu ai nevoie de cărți de rugăciuni. Poți sta de vorbă cu Dumnezeu ca și cu un prieten; ca și cum ar fi cel mai bun prieten al tău. Ai încredere în El. Roagă-te și crede că El te ascultă. Și vei vedea atunci minuni în viața ta. Dacă vei începe să citești și câte un capitol pe zi din Biblie, atunci vei ajunge să și cunoști pe Dumnezeu, și astfel vei ajunge să ai mai multă încredere în El.
Aplicația MyBible este foarte bună și o poți descărca gratuit din Magazin play.

Răspuns utilizator avertizat
| MistarGoGu a răspuns:

Daca ai telefon inregistrzi "circul " facut de tatăl vitreg si Daca mama ta doreste mergeti la Politie si sa ceara ordin de restrictie mai ales Daca este violent fizic! Cu cat problema nu este tratata din timp se ajunge la chestii mai grave! Ca la un dinte cariat... ori la dentist ori carpi de durere!

| bluenchant explică:

+Aveți vreo idee ce să fac?