| Toderas a întrebat:

Bună seara. Am un băiat de 14 ani și cred ca sa îndrăgostit. Am vrut sa vorbesc cu el despre subiectul ăsta, dar nu îi place să mă bag. Zice ca știe el ce face.Nu știu îi rușine sau pur și simplu nu vrea sa știu. Dar în fine...Idea este ca nu vreau sa sufere deacum. Am impresia sa fata îl cam ignora.Ce sa fac? Sa îl las în pace sau cum sa procedez?
Eu am 41 de ani și el cum am zis 14 ani.

12 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Pur si simplu il lasi in pace si nu te mai interesezi pe la spatele lui. Ce se va intampla, asta e.

| Devilgrim a răspuns:

Eu as putea zice sa-l lasati in pace big grin
E normal pentru un baiat sa-i fie putin rusine sa vorbeasca despre asa ceva cu ( parintele lui ) si la varsta lui.

"Am impresia sa fata îl cam ignora"
Daca e prima lui "dragoste " nu tare mai baga de seama nimic ce zic alti, dar o sa-si dea el seama sau de nu ai spun prieteni lui, oricum ce vreau sa zic ca nu are rost sa va bagati *(asa cred eu )* e baiat nu e fata daca nu-si neglijeste invatatul e bine big grin

Oricum daca o sa fie respins sau de o vada ca "Fata " nu simte la fel, o sa fie mai pregatit pentru data viitoare big grin

Mult noroc big grin

| TPUuser199 a răspuns:

Nu incercati sa investigati situatia pe la spatele lui, deoarece isi va pierde increderea in d-voastra si se va feri mereu. Nu este ok sa va bagati, este adolescent si are nevoie de putin spatiu, chiar daca unii parinti nu inteleg asta. Nu il stresati cu intrebari, ale caror raspunsuri nu vor sa fie date. Fiind adolescent, incepe sa se confrunte/acomodeze cu asemenea sentimente. Bineinteles ca va fi ranit, si va rani la randul lui, insa asta fara sa stie mami si tati. happy

| cila1995 a răspuns:

Sunt de acord cu cele expuse mai sus, nu e cazul să interveniți, el e băiat și o să treacă singur peste asta, chiar dacă o să fie respins asta o să îi dea o lecție pe viitor.Am peste majorat dar nu îmi place să discut cu mama despre fete, băieții sunt mai închiși cu părinții la subiectul dat.

| Toderas explică:

Vă mulțumesc din suflet pentru sfaturi.Mi-ati fost de mare ajutor.

| NoRegretsxx a răspuns:

Da cel mai bine e sa il lasati in pace, dar totodata sa ii reamintiti ca oricand are nevoie de un sfat, sa apeleze cu incredere ca nu il judecati, certati sau mai stiu eu ce crede el de ii este rusine.

| sofisis a răspuns:

Toti copiii se indragostesc la varste de genul asta. Cu siguranta iti aduci aminte cum era.
De suferinta, mai bine sa sufere mai de mic, sa se caleasca. El o sa creada ca nu ai incredere in el, ca vrei sa te bagi in viata lui si sa traiesti in locul lui.
Lasa-l in pace. Nu face nimic, nu te baga.

| Oana92 a răspuns:

Incercati sa nu il stresati cu intrebari sau cu o atentie excesiva. Ii puteti spune ca aveti incredere in el, dar ca oricand are nevoie de dvs, cu o vorba, cu un sfat sau doar cu prezenta, sunteti disponibila neconditionat. Si respectati asta, chiar daca vine la 3 dimineata sa va povesteasca ceva! Nu ar strica sa aveti si o discutie despre sex big grin

| Coradrian a răspuns:

Varsta pubertatii la copii este foarte importanta din pct. de vedere psihic si biologic, suferind transformari iar acest subiect este deloc de neglijat iar dvs. trebuie sa fiti foarte precauta si preocupata indeaproape de baiat pentru. ca minorii pana la varsta de 16 ani, nu au discernamant intre 16 si 18 ani au discernamant redus. Deci, ca atare in cazul puibertatii sunt transformari hormonale la unii mai mult la altii mai putin. Baiatul e posibil sa ii placa o fata nefiind capabil sa isi controleze sentimentele ca un adult iar riscul pentru. monori este sa sufere in anumite situatuatii pentru. anumite inevitabile sicane din artea fetei care de asemenea si ea este la fel de,, nepriceputa '' in a avea o relatie sentimentala la varsta de 14 ani, insa trebuie avut in vedere urmatorul aspect : Stiintific s-a demonstrat ca din pct. de vedere biologic, fetele sunt mature cu 4 ani mai mult decat baietii de aceeasi varsta cu ele, tinand cont de faptul ca fetele pot avea ciclu de la 14 ani si pubertatea incepe de la aceasta varsta si ele pot devenii si mamici, in schimb baietii pot fi imaturi si la varta de 22 de ani sau 25 chiar. (Baietii se maturizeaza mai lent). Din acest pct. de vedere, trebuie analizat subiectul dar ceea ce va recomand din experienta vietii si profesiei, multi parinti au neglijat copiii in aceata perioada 13-18 timp in care copiii lor au fost dezorientati, debusolati, dezamagiti apeland la tot felul de,, arme demonstrative'', pentru. care si-au pierdut sansa de a evolua profesional, educativ, social, pentru. lipsa informarii, educatiei. Va sugerez sa aveti o discutie intr-un moment de relaxare al minorului, si chiar apelarea la un psiholog, fiind o persoana neutra, copilul va fi in totalitate sincer cu el iar psihologul il va ajuta ori sa depaseasca momentul in cazul in care el este in suferinta ori il poate invata exact cum sa se comporte la varsta pe care o are in relatia cu o fata.
ps. Toate framantarile unui copil de orice natura, fara sa se exteriorizeze poate duce la o afectiune psihica iremediabila. Asta in cazul in care are o suferinta.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns:

Daca relatia intre mama si fiu nu a fost de la inceput deschisa, de prietenie in care sa poata sa discute orice si sa nu se ascunda, acum e deja prea tarziu.Indiferent ce sfaturi primeste, tot ce crede el ca e mai bine va face. Poti oarecum sa ii dai niste sfaturi subtile, dar daca il vezi deranjat lasa-l in pace.

| Harley18 a răspuns:

Incearca sa-l consolezi cand vezi ca sufera si intreaba-l daca vrea sa vorbeasca despre asta si explica-i ca este ceva normal. Niciodata nu e prea tarziu.winking